Close search

Proč fotbalisté někdy hrají blbě? Nová studie odhalila neobvyklý důvod

Freepik Zdroj: Freepik

Nová studie britské University of York ukazuje zajímavý důvod, proč fotbalisté najednou zpomalují nebo špatně přihrají. Do orientace na hřišti a hledání spoluhráče totiž výrazně zasahuje barevnost dresu.

Z pohodlí domova to u televizní obrazovky vypadá nepochopitelně - gráč vyrazí s míčem k soupeřově brance a po famózním začátku najednou pokazí slibnou přihrávku. Podle studie Hledá se Neymar: Role barev v detekci a rozlišování fotbalových dresů, kterou na svém webu zveřejnila University of York, to ale vlastně smysl dává.


Ke kterému týmu patříš?

Ze studie University of York vyplývá, že když hráčům koliduje jakákoliv barevná část soupravy, ať už tričko nebo šortky, trvá jim dvakrát déle, než na hřišti najdou spoluhráče.

Vědci k tomu dospěli pomocí dvou experimentů, v nichž zkoumali, jak barevné variace dresů ovlivňují vizuální vyhledávání spoluhráčů. První experiment potvrdil, že schopnost hráče rozlišovat je pomalejší, když se hraje ve zkřížených soupravách. Tedy jedni mají kupříkladu červené tričko a modré šortky, zatímco druzí naopak.

Druhý experiment zase ukázal, že když oba týmy nosily stejně barevné šortky, hráčům to rovněž komplikovalo orientaci. Když ale měli šortky jiné barvy, došlo naopak ke zrychlení.

Manchester United vs Southampton

Zjistili jsme, že tam, kde například jeden tým nosí bílá trička a červené trenýrky a druhý to má opačně, je ovlivněna doba hledání spoluhráče,“ říká Liam Burnell, jeden z autorů studie, který rovněž působí na katedře psychologie University of York.

A navrhuje zavést pravidla, která by tyto potíže odstranila. Vedle chybné orientace nebo špatných přihrávek by došlo také k eliminaci nesprávných rozhodnutí rozhodčích. Jako příklad se ve studii zmiňuje třeba finále Premier League z roku 2017, kdy Manchester United hrál se Southamptonem.

Na videu, které ovšem nezobrazuje spornou situaci, lze vidět, že hráči obou týmů měli soupravy vyvedené v červené a bílé, ale přesně naopak. Možná i proto byl gól Manola Gabbiadiniho ze Southamptonu zamítnut. Asistent rozhodčího totiž trochu kontroverzně odpískal ofsajd a prý to neměl dělat. Manchester nakonec vyhrál 3:2. Jak by to asi dopadlo v jiných barevných kombinacích?

Zdroje informací:
York.ac.uk: Kit clashes affect performance in football matches, new study shows
Journals.sagepub.com: Finding Neymar: The Role of Colour in the Detection and Discrimination of Football Kits

Nejčtenější články