Každý z nás si spokojený život představuje jinak. Pro někoho je prioritou spokojené a bezpečné zázemí, pro jiné dobrodružné výlety v destinacích po celém světě.
Ať už pro vás spokojenost znamená cokoliv, jedno je jisté – pokud nebudete mít pořádek ve financích, jen těžko ji skutečně pocítíte.
Peníze jsou nedílnou součástí našich životů. Zprostředkovávají nám vše, co nezbytně potřebujeme, a stejně tak nám přinášejí spoustu potěšení, která nejsou vyloženě nutná, ale motivují nás k dalšímu snažení v rámci našich ambicí.
Celé řadě lidí se však nedaří jejich finance rozložit tak, aby si skutečně mohli dopřát, co jim ke spokojenosti chybí. Důvodem však nemusí být ani tak jejich nedostatek jako špatná organizace, v jejímž důsledku peníze nevyužíváme efektivně.
Jak to změnit? Podívejte se v námi na tři zásadní tipy, které vám pomohou získat přehled a především kontrolu nad vaším rozpočtem.
1. Roztřiďte své pravidelné výdaje
Není výdaj jako výdaj. Obecně by se daly rozdělit na zbytné a nezbytné, avšak někdy se tyto kategorie kříží, což lidem působí největší finanční zmatky. Cílem je od sebe tyto dvě skupiny rozlišit a minimalizovat výdaje za zbytnosti, čímž se otevírá prostor tyto finance využít jinde a smysluplněji.
Typicky nezbytnými výdaji jsou ty, při jejichž neuhrazení by vás čekaly určité sankce – ať už finanční nebo ve formě odpojení od důležitých služeb, například dodávky energií.
Mimo klasických finančních závazků, jako jsou různé typy půjček či nájemné, sem patří také například daně, alimenty, školné nebo také zmíněné sankce a pokuty. Mimo to by se sem daly zařadit i takové náklady, bez kterých byste nemohli vykonávat vaše zaměstnání a tím pádem vydělávat další peníze. Může se jednat o tankování pohonných hmot, platby v MHD nebo nákup softwaru či elektroniky potřebného k výkonu povolání.
Na pomezí zbytných a nezbytných výdajů leží drogerie, hygienické potřeby a jídlo. Všechny tyto věci jsou totiž sice nezbytné, ale pokud za ně utrácíme víc, než je potřebné, nebo jimi plýtváme, promění se snadno ve věci zbytné.
Mezi ně patří také časté návštěvy restaurací, nákupy zábavní elektroniky a přemíry oblečení a dalších produktů, bez kterých bychom se bez problému obešli.
2. Dobře vybírejte finanční produkty
S nutnými výdaji se často pojí také finanční produkty, jako jsou různé typy půjček, pojištění či osobní a spořící účty. Bez spousty z nich se neobejdeme, nicméně můžeme je vybírat tak, abychom za ně zbytečně neplatili příliš.
Velkým pomocníkem se může stát portál Hyperfinance.cz, který umožňuje komfortní srovnání takových produktů a tím pádem i výběr toho nejvhodnějšího pro vaše možnosti a potřeby.
Ohled je třeba brát jak na cenu, poplatky, tak i termíny a to, jak se bude postupovat v případě, že se rozhodnete produkt zrušit nebo se s platbou zpozdíte – to platí zejména pro půjčky. Hlavním ukazatelem takových detailů jsou především smlouvy, které je třeba důkladně číst, pochopitelně ještě před podpisem.
3. Dávejte si splnitelné cíle
Jakmile dostanete pod kontrolu váš současný finanční stav, získáte přehled o svých finančních možnostech a můžete začít plánovat do budoucna. Při určování cílů je ale potřeba stát oběma nohama pevně na zemi. Nesplnitelné ambice by vás velmi rychle připravily o motivaci a mohly by tak vaše dosavadní snažení ohrozit.
Začněte krátkodobými vidinami, například v rámci několika týdnů či měsíců. Zkuste třeba našetřit na novou pračku nebo sušičku, po které tak dlouho toužíte. Zhodnoťte svou situaci a podle svých reálných finančních možností určete částku, kterou si pro svůj cíl budete pravidelně odkládat.
Pokud se vám to podaří, můžete postupně nastavovat laťku o něco výše, až se dostanete do fáze, kdy vaším cílem bude nový dům, auto nebo jakákoliv jiná nákladnější věc, která vám pomůže dosáhnout zaslouženého spokojeného života.