Deprese je globální problém. Proto proběhla obří studie o depresích, do které bylo zapojeno přes půl miliardy lidí. Podle magazínu Psychology Today z ní vyplývá, že nejohroženější jsou nezadaní lidé.
Specializovaný magazín Psychology Today píše, že osamělost je spojena se zvýšeným výskytem depresí. Naopak stabilní a láskyplný dlouhodobý vztah může být pro některé lidi záchranou před depresí.
Manželství a deprese
O depresi a speciálně její souvislosti s manželstvím existuje řada studií, ale žádná z nich zatím nebyla tak široce zaměřená a s tak velkým počtem zapojených lidí. Vědci analyzovali údaje o manželství a depresi ze sedmi různých zemí (USA, Anglie, Mexiko, Irsko, Korea, Čína a Indonésie) a do studie bylo zahrnuto neuvěřitelných 541 milionů lidí. Kromě vztahů a příznaků deprese odborníci sledovali také informace o pohlaví, úrovni vzdělání a dalších faktorech.
Výsledky jsou jednoznačné - ve všech zemích měli nesezdaní lidé výrazně vyšší riziko depresivních příznaků než lidé v manželství. Pojďme se nyní podívat na některé zajímavosti z této studie.
Single lidé v západních zemích měli častější deprese než lidé ve východních zemích. Svobodní muži měli větší riziko symptomů deprese než ženy. U lidí s vyšším stupněm vzdělání je větší pravděpodobnost deprese než u lidí s nižším vzděláním. Nutno zmínit, že pití alkoholu a kouření také vstupuje do hry, protože nesezdaní jedinci kvůli těmto nešvarům vykazují víc symptomů deprese.
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Unmarried People Have a Higher Risk of Depression
Nature.com: Association and causal mediation between marital status and depression in seven countries