Tokijské úřady se rozhodly svým zaměstnancům dopřát čtyřdenní pracovní týden. Nejde o to, aby měli víc odpočinku, ale víc dětí. O zajímavém způsobu zvýšení porodnosti informuje CNN.
V roce 2023 se v Japonsku narodilo 727 277 dětí. CNN uvádí, že porodnost, tedy počet dětí, které žena během svého života porodí, klesla na nové minimum 1,2. Aby populace zůstala stabilní, potřebuje mít toto číslo na úrovni 2,1.
Jak zvýšit porodnost
Porodnost klesá v mnoha zemích a ani Česko není výjimkou. "Pokud nedojde ke zvýšení úhrnné plodnosti – její letošní hodnota podle mých odhadů bude asi jen 1,33 dítěte na jednu ženu, mohou skutečné roční počty narozených do roku 2030 poklesnout pod 75 tisíc,“ varuje pro Seznam Zprávy demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické v Praze.
V Tokiu, se s tím rozhodli bojovat neotřelým způsobem - pro vládní zaměstnance zavedou čtyřdenní pracovní týden. Mělo by to pomoci pracujícím matkám a zvýšit porodnost. Navíc mohou rodiče, kteří mají děti v prvních třech ročnících základní školy, vyměnit část svého platu za to, že půjdou domů dříve.
"Zajistíme, že se nikdo nebude muset vzdát své kariéry kvůli životním událostem, jako je porod nebo péče o děti,“ slíbila guvernérka Tokia Yuriko Koike, když představila svůj ambiciózní plán. Změny mají platit od dubna 2025. Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne.
Neustále klesající porodnost se totiž připisuje rostoucím životním nákladům a nemilosrdné japonské pracovní kultuře. Ve velkých korporacích zaměstnanci často pracují déle a po práci se ještě musí družit s nadřízenými a chodit po barech. Není divu, že zrovna v této zemi vznikl pojem karoši, který označuje smrt z přepracování.
Zdroje informací:
Seznamzpravy.cz: Ještě horší, než se odborníci báli. Dětí se může narodit nejméně v historii
Edition.cnn.com: Tokyo government gives workers 4-day workweek to boost fertility, family time