Close search

Nástrahy rozhodování: Proč si lidé myslí, že mají pravdu, když se ve skutečnosti mýlí

Freepik Zdroj: Freepik

Určitě to znáte z internetu. Lidé jsou přesvědčení, že mohou dospět k rozumnému závěru s velmi malým množstvím informací. Nebo rovnou s nulovým. Proč je tomu tak? Odpovědi nabízí studie zveřejněná v periodiku Plos One.

Spousta lidí, kteří o něčem diskutují, má pocit, že má všechny relevantní informace, které potřebuje, aby měli názor. Nový výzkum však naznačuje, že lidé mají tendenci předpokládat, že ví všechno, přestože tomu tak není...

Proč lidé netuší, že se mýlí

Do studie publikované v periodiku Plos One bylo zapojeno 1300 Američanů, kteří byli rozděleni do tří skupin. Všichni si měli přečíst článek o fiktivních potížích jisté školy, ale každá skupina ho měla trochu jinak upravený. První se dočetla o důvodech, proč by se škola měla sloučit s jinou, která má dostatek vody. Druhá skupina dostala článek, který pouze uvedl důvody, proč by škola měla zůstat oddělená. Třetí skupina měla text, kde byly všechny důvody dohromady.

Výzkumníci zjistili, že skupiny, které přečetly pouze polovinu příběhu, věřily, že mají dostatek informací, aby se mohly dobře rozhodnout. Většina z těchto lidí uvedla, že se budou řídit informacemi v článku, který přečetli. Byli si také více jisti svým rozhodnutím, že by se škola měla spojit nebo zůstat oddělená, než lidé, kteří četli celý příběh a měli pohledy obou stran. Za zmínku stojí, že většina účastníků studie, kteří si později přečetli argumenty druhé strany, byla ochotna změnit své rozhodnutí.

Naše mozky se vyvinuly tak, že chtějí o věcech rozhodovat rychle,“ říká spoluautor studie Angus Fletcher, profesor angličtiny na Ohio State University. Uvádí jako příklad jeskynní lidi, kteří často museli rychle rozhodovat, aby přežili. "Neměli jste čas přemýšlet," dodává. Nyní lidé mají více času na rozhodování, ale prostě to neudělají.

Máme tendenci přijímat a využívat informace, které jsou v souladu s naším přesvědčením, a informace, které nejsou takové, zahazujeme nebo ignorujeme,“ cituje Yahoo Life psychiatričku Gail Saltzovou. Lidé ve skutečnosti nehledají další informace, pokud mají pocit, že jsou již spokojeni s těmi, které mají, nebo dokonce se svým vlastním pohledem na danou věc. Vypadá to tedy, že někteří lidé se od doby, co lidstvo bydlelo v jeskyních, moc neposunuli...

Zdroje informací:
Journals.plos.org: The illusion of information adequacy
Yahoo.com: Surprise, surprise: People jump to conclusions without having all of the information, new study finds

Nejčtenější články