Když má někdo v našem okolí depresi, je samozřejmé, že se mu snažíme pomoct. Podle studie zveřejněné na webu Nature tím ale riskujeme, že se depresí sami "nakazíme"...
Pokud je někdo z našich blízkých v depresi a trávíme s ním čas, je mnohem pravděpodobnější, že nás také čeká deprese. Vědci si lámali hlavu nad tím, jak je to možné.
Jak se přenáší deprese
Nová studie o depresi byla provedena na myších. Když byl jeden z těchto hlodavců bez deprese umístěn do klece s depresivními myšmi, po pěti týdnech vykazoval zvýšené depresivní chování. Test jeho hormonů to potvrdil. Tím se vědcům povedlo podpořit starší zjištění, že deprese je nakažlivá.
To ale není všechno. Zároveň probíhaly i kontrolní testy. V jednom byly do velké klece umístěny dvě myši. Jedna s depresí a druhá bez ní. Vědci mezi ně dali skleněnou zeď a sledovali, co bude dál. Nic se nestalo, a to je hodně důležité zjištění. Myš bez deprese byla stále bez deprese, protože nebyla ve fyzickém kontaktu s depresivní kolegyní.
Znamená to tedy, že bychom se měli vyhýbat fyzickému kontaktu s deprimovanými lidmi, abychom se nenakazili? I když to z výše zmiňovaného výzkumu vyplývá, odborníci radí opak. Fyzický kontakt, objetí a držení za ruce může člověku v depresi pomoci. Jistě, riskujeme "nákazu", ale rovněž můžeme danému člověku pomoci vypořádat se s potížemi, které ho trápí. Nejenže uděláme něco pro své okolí, ale možná nám to jednou oplatí...
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Depression Is Contagious
Nature.com: Contagion of depression: a double-edged sword