Pokud necháte malé dítko v postýlce vyřvat, bude z toho mít trauma, děti krmené umělým mlékem spí lépe a další pověry o dětském spánku, které jistě slyšela každá z nás. Předávají se už po generace a nikdo příliš nezkoumá jejich realitu a pro jistotu se jimi řídí. Jak je to doopravdy?
Když půjde dítě později spát, později také ráno vstane
Ačkoliv se to zdá jako logické tvrzení, bohužel u dětí tomu tak není. Snad každá maminka by si přála, aby její dítko vstávalo později. Ovšem každé dítě má své vlastní vnitřní hodiny, a pokud je zrovna to vaše má nastavené tak, aby vstávalo brzy, tak ponocováním to rozhodně nezměníte. Naopak dítě bude spát kratší dobu, protože se beztak brzy ráno probudí, a bude celý den mnohem protivnější z nevyspání.
Na noc krmte děti umělým mlékem. Budou lépe spát
Doposud žádný výzkum toto tvrzení nepotvrdil a už jen z logické úvahy tomu je právě naopak. Umělá strava je pro dítě hůře stravitelná než mateřské mléko. Dítě se bude během noci budit špatným trávením.
Chrápání u dětí je roztomilé a normální
Pokud má dítě rýmu a chrápe, jedná se o běžný jev. Ale jestli rýmu nemá a přesto chrápe, je nutno zpozornět! Pravidelné bezpříčinné chrápání může být například příznakem spánkové apnoe, která se projevuje krátkými zástavami dechu v průběhu spánku. Pokud jste chrápání zpozorovali, poraďte se urychleně s pediatrem.
Vyřvání dětem ubližuje
Ačkoliv dítě brečí a řve na celé kolo, tak vězte, že jemu to nikterak neubližuje. Spíše to rve srdce matkám, které mají přirozený strach o své dítě. Podle studie australských vědců sice vyřvávací metoda vypadá velice drasticky, ale na dítěti se nijak špatně nepodepíše.