Britský list Mirror píše, že existuje důvod, proč se používá fráze „spát jako mimino“, pokud jste měli hluboký a klidný spánek. Rodiče totiž tvrdě pracují na tom, aby se děti dobře vyspaly. Sami to ale moc nedodržují. Co s tím?
Spánková expertka Andrea Grace řekla pro Mirror, že rodiče a dospělí obecně potřebují pečovat o svůj spánek stejně jako děti. A tak by si měli před spaním zajistit podobný režim.
Jak spát lépe
Snažte se mít ložnici co nejklidnější, nejtišší a nejtmavší. Nadměrné světlo narušuje produkci spánkového hormonu - melatoninu. Zatáhněte závěsy a rolety. Pokud do pokoje stále svítí slunce, zkuste si nasadit masku na oči.
Vypněte všechny obrazovky půl hodiny před spaním, to dá tělu čas uklidnit se. Toto pravidlo platí nejen pro děti, ale také pro dospělé. Myslete i na to, že televize do ložnice nepatří. Je dobré si číst v posteli, ale snažte se nedívat do telefonu, počítače nebo na televizi. Pro mnoho lidí jsou telefony to poslední, co vidí před spaním, a to první, na co se ráno podívají. Studie ukázaly, že čas strávený u obrazovky může prodloužit dobu potřebnou k usnutí, snížit kvalitu spánku a ovlivnit pozornost v průběhu následujícího dne. Jde o důsledek vystavení modrému světlu, které potlačuje produkci melatoninu.
Těsně před spaním si dejte teplou koupel, nebo sprchu. Stimuluje to průtok krve do rukou a nohou. Pak už nic nedělejte, neboť kdybyste začali uklízet nebo se na něco podíváte v televizi, nabijete se energií.
A v neposlední řadě je důležité sledovat příjem kofeinu. Když si kávu dopřejete pozdě odpoledne, může vám bránit v usínání. Konzumace kofeinu šest hodin před spaním zkracuje spánek o jednu hodinu. U starších lidí mohou být účinky kofeinu ještě silnější, protože jejich tělu trvá déle jej zpracovat.