Close search

5 nenápadných změn, které vám pomůžou zhubnout

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Tak trochu počítáme s tím, že o Vánocích budeme hřešit a nějaké to kilo pravděpodobně přibereme. Shodit je pak není vůbec tak jednoduché. Děsíte se tvrdého režimu, diet a každodenní dřiny v posilovně? Tak vůbec vaše hubnutí nemusí vypadat. Naopak! Jděte na to pomalu a chytře. Jedině tak totiž získáte správné návyky a vyhnete se jojo efektu.

Hlídejte si kroky

Nebudeme vám tvrdit, že budete hubnout na gauči u televize. Bez pohybu to nepůjde. Ideální je sportovat dvakrát až třikrát týdně alespoň tři čtvrtě hodiny. V podstatě je potom jedno, o jaký druh cvičení či fyzických aktivit jde. Jestliže nejste zrovna sportovní nadšenec, stačí chodit ve svižném tempu. Člověk by měl denně urazit asi 10 000 kroků, což odpovídá šesti kilometrům, aby si udržel dobrou kondici. Zkuste si pořídit krokoměr nebo si stáhněte do telefonu aplikaci, ať mate přehled o tom, kolik kroků denně nachodíte. Dost možná bude stačit třeba vystoupit o dvě zastávky dřív a do práce či domů dojít pěšky. Nebo se místo ježdění výtahem projít po schodech.

pixabay

Nezapomeňte odpočívat

Ten je pro tělo stejně důležitý, jako pohyb. Unavený organismus je náchylnější k různým obtížím. Lidé, kteří málo spí, se navíc snaží dohánět nedostatek energie konzumací kalorických a nezdravých pokrmů. Prostě sáhnou po hamburgeru nebo čokoládě ve snaze nakopnout svoje vyčerpané tělo. Důsledkem únavy proto mohou být nejen obezita, ale i různá jiná onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo cukrovka. Vědci také prokázali, že už jedna probdělá noc rozhodí metabolismus a nastartuje stresové hormony odpovědné za zvýšenou chuť k jídlu. A proto je velice důležité , abychom tělu dopřáli dostatek odpočinku. Pro dospělého člověka není luxus spát osm hodin denně, to je základní potřeba, aby jeho organismus fungoval tak, jak má. 

Upravte jídelníček

Bez toho se také neobjedete. Zkuste si nejdříve udělat malou inventuru toho, co jíte. Máte každý den na talíři dostatek zeleniny, ovoce, bílkovin a zdravých tuků? Nutriční specialisté radí jíst raději častěji, ale v malých porcích, při čemž sacharidy (vitaminy, pečivo, přílohy) a tuky by se měly na talíři objevit spíš v první polovině dne a odpoledne patří proteinům (bílé maso, vajíčka, sýry) a zelenině. Pamatujte, že energetický příjem by neměl převyšovat výdej. Dospělý člověk má sníst zhruba 2000 kcal, přičemž záleží na tom, jaký je životní styl dotyčného jedince. Když si nejste jisti, zda váš jídelníček odpovídá zásadám zdravého životního stylu, vyzkoušejte aplikaci www.kaloricketabulky.cz. Do ní si detailně ukládáte jak svoji pohybovou aktivitu, tak zkonzumované dobroty a aplikace vám pomůže sledovat energetický příjem i výdej. Sami pak snadno určíte, jestli jíte a hýbete se správně, nebo byste mohli něco změnit, abyste se cítili ještě lépe. Aplikace je v základní verzi ke stažení zdarma a využívá ji kolem 2 milionu lidí.

pixabay

 

Zkuste se nestresovat

Zní to jednoduše, ale tak jednoduché to samozřejmě není. Strašák stres číhá všude a je jedním z hlavních příčin různých nemocí a chronických obtíží. Věděli jste například , že stres negativně ovlivňuje trávení a lidé, kteří jsou v permanentním napětí automaticky sahají po nezdravých kalorických bombách nebo po alkoholu? Stres též zvyšuje riziko srdeční příhody, zhoršuje stav pleti i vlasů. Zkuste si proto tu a tam naordinovat volný den, kdy nebudete myslet na žádné starosti. Nebo si najděte koníčka, u něhož dokážete vypnout. Odborníci také zjistili, že pokud ze sebe dokážeme stres dostat jakoukoli emocí, výrazně snižujeme jeho účinek. Jinými slovy, kdo se nervuje, ale dusí to v sobě, škodí si víc než ten, kdo se dokáže vykřičet nebo bouchnout do stolu.

Pixabay.com

Myslete pozitivně

Optimismus patří ke zdravému životnímu stylu. Kdo se umí na svět dívat z té lepší stránky, bývá spokojenější, vyrovnanější a také zdravější. A že zrovna nemáte důvod k optimismu? Pak si zkuste každý večer sepsat, co všechno se vám ten den povedlo – i kdyby to měla být sebevětší maličkost, určitě zjistíte, že máte proč se usmívat. A hned bude na světě lépe.

 

Nejčtenější články