Je až s podivem, že věci jako je klení, drbání nebo nepořádek na stole, které nepatří mezi něco, čím bychom se zrovna chlubili na veřejnosti, mají pozitivní vliv na zdravotní stav.
Britský deník Mirror posbíral různé zlozvyky, kterým se sice snažíme vyhýbat, ale i podle odborníků mají pozitivní vliv na naše zdraví. Jak je to možné?
Co (ne)dělat v práci a doma
1. Máte v kanceláři někoho, kdo se pořád vrtí na židli, mává nohama, nebo má potřebu chodit, když mluví či telefonuje? Byť to může okolí znervózňovat, ten člověk vlastně dělá dobře, neboť spaluje kalorie, i když vlastně necvičí.
2. Zatímco se takzvané denní snění obvykle považuje za nepozornost, apatii, nebo vyhýbání se práci, ve skutečnosti je právě tehdy aktivní část mozku, která se zabývá řešením problémů. A vůbec jí nevadí, že se mysl zatím toulá.
3. Nepořádek na pracovním stole může naznačovat, že patří dezorganizovanému majiteli, ale ve skutečnosti to prý podporuje kreativitu. Pokud se ptáte, jak je to možné, jde o výsledek zajímavého experimentu. Jeho účastníci byli rozděleni podle toho, jestli si uklízejí na stole, nebo ne. Všichni dostali společné zadání – jak lze využít pingpongové míčky? O 28 % kreativnější byli ti nepořádní. Navíc podle vědců až pětkrát častěji přicházeli s neotřelými nápady.
4. Považujete drbání za zlomyslnou a kolektiv narušující aktivitu? Možná to není tak docela pravda. Podle vědců pomáhá vytvářet empatické vazby mezi lidmi a podporuje spolupráci. Dochází totiž k uvolňování hormonů, které vyvolávají dobré pocity a tím se zmírňuje úzkost a stres...
5. Podle údajů Kingston University prý v každé jedné matraci žije 1,5 milionu roztočů, kteří jsou bohatým zdrojem alergenů. Pokud si neustelete postel, na matraci se udrží méně vlhkosti, a dehydrované roztoče zemřou. Je ovšem potřeba i pořádně větrat.
6. Nesprchujete se každý den? To je paradoxně dobře. Časté mytí totiž zbavuje pokožku látek, které ji udržují hydratovanou a vláčnou. A rovněž tím podle dermatologů přicházíte o bakterie, jejichž bariéra pomáhá předcházet nemocem. Jasně, když jdete do práce nebo se vrátíte z fitka, sprcha je na místě, ale pak ji odborníci doporučují krátkou a spíše vlažnou.
7. Kousání nehtů je nehezké, ať jsou vám tři roky, nebo padesát. Vědci ale tvrdí, že když si malé děti hryžou nehty nebo cucají palec, je u nich o třetinu méně pravděpodobný rozvoj alergií. Včasné vystavení špíně prý stimuluje imunitní systém. Jestli je vám ale už padesát, je pozdě. Naštěstí.
Zdroje informací:
Mirror.co.uk: 12 bad habits from swearing to gossip which could have surprise health benefits