O škodlivosti alkoholu se toho popsalo již dost. Nová studie, která vyšla v periodiku PLOS Medicine, ale upozorňuje na další aspekt pravidelného pití – kvůli alkoholu rychleji stárne mozek.
Výzkumníci shromáždili data od 20 965 lidí v průměrném věku 55 let. Pouze 2,7 % z nich nepilo alkohol vůbec, zbytek si dopřával v průměru šest sklenic vína, resp. sedm piv týdně. Je to hodně? Z pohledu zdravého mozku až moc.
Mozek stárne kvůli alkoholu
„Zjistili jsme, že už toto množství alkoholu souvisí s hromaděním železa v mozku a na to se váže horší kognitivní výkon," řekla Anya Topiwala z Oxfordské univerzity pro EurekAlert. Studie, na které se podílela, byla dosud největší svého druhu a ukazuje znepokojivý fakt.
Když to dáme do kontextu s informacemi Českého statistického úřadu, podle kterých byla v Čechách v roce 2020 průměrná roční spotřeba alkoholu 166,7 litru na jednoho obyvatele, nevypadá to moc dobře.
„Mozek je velmi citlivý na změny v metabolismu železa. Abnormálně vysoký obsah železa v mozku je spojován s oxidačním stresem, který vede k poškození neuronů a buněčné smrti," vysvětluje pro magazín Eat This Emma Laing z University of Georgia.
Laing dodává, že pokud chcete předejít stárnutí mozku a snížit množství vypitého alkoholu, je dobré vybrat si lehké alkoholické nebo nealkoholické nápoje. „Také vypití jedné nebo dvou sklenic vody s každým alkoholickým nápojem pomůže omezit nadměrnou konzumaci. Stejně tak je dobré vyhýbat se pití alkoholu na lačný žaludek.“
Zdroje informací:
Eurekalert.org: Moderate drinking linked to brain changes and cognitive decline
Eatthis.com: The Worst Drinking Habit Aging Your Brain Faster, New Study Finds
Seznamzpravy.cz: Spotřeba alkoholu je v Česku „relativně stabilní, ale stabilně vysoká“
Journals.plos.org: Associations between moderate alcohol consumption, brain iron, and cognition in UK Biobank participants: Observational and mendelian randomization analyses