Close search

Alžběta II. vlastní téměř všechny labutě Anglie. Patří ještě na královský stůl?

Flickr.com/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) Zdroj: Flickr.com/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Britská monarchie je vlastníkem všech neoznačených labutí v zemi již od 12. století. Jak se za tu dobu změnil přístup královského dvora ke sněhobílým zvířatům?

Britská koruna má právo na vlastnictví těchto zvířat již přes 800 let a podle vyjádření na oficiálním webu královské rodiny tradičně „monarcha mnoha lidem a organizacím uděluje vlastnická práva, protože labutě byly ceněné jídlo, servírované na rautech a hostinách."

Královna labutí

Situace se od 12. století výrazně změnila a labutě již dlouho nepatří mezi vyhledávané pochoutky. Místo toho se k nim dvůr staví úplně jinak. Každoročně je počítá.

Skupina mužů v červených uniformách se plaví po krátkém úseku Temže a hlásí počty zvířat hlavě celé akce, kterého pozice se oficiálně jmenuje Swan marker (Označovač labutí). Jeho pomocníci, nazýváni Swan uppers (Zvedači labutí), každé musí jedno zvíře šetrně chytit, zvednout z vody a okroužkovat.

Vyzvedneme celou rodiny z vody, přeneseme je na břeh, zvážíme, změříme a zkontrolujeme, jestli nemají nějaká zranění," osvětlil loni postup David Barber, královský Označovač labutí agentuře Reuters.

Labutě v ohrožení

Zabíjení těchto zvířat je již dávno zakázáno, snažení královské rodiny se nyní zaměřuje na jejich ochranu a vzdělávání obyvatelstva. Celému procesu přihlížejí třeba školáci, pro které je to unikátní, nejen výukový zážitek.

Sledování počtu labutí je velice důležité. V roce 2018 je totiž ohrožovala ptačí chřipka a počet uhynulých zvířat šel do desítek. A to není jediné riziko, které na sněhobílá zvířata číhá. Následují útoky psů, ale velké nebezpečí hrozí i ze strany norků, kteří, stejně jako lišky, jedí labutí vejce. Američtí norkové jsou ve Velké Británii relativně novým druhem, utekli z kožešinových farem jenom před několika dekádami.

Podle Barbera, který je ve své funkci téměř tři dekády, se i přes všechna ohrožení populace labutí na Temži drží na přibližně stejném množství jako v polovině 19. století.

Zdroje: royal.uk, ct24.ceskatelevize.cz, bbc.com, reuters.com

Nejčtenější články