I když se o tikání biologických hodin mluví převážně ve spojení s něžným pohlavím, zhoršení reprodukčních schopností se nevyhýbá s přibývajícím věkem ani mužům. Výzkum, který se zaměřil na kvalitu spermatu u stárnoucích mužů, zjistil, že degradace spermií dokáže přijít ve skutečnosti dříve, než si mnoho mužů myslí.
Fotogalerie
Znáte tvrzení, že by ženy měly rodit ve skutečně mladém věku, jelikož na rozdíl od mužů jejich plodnost uvadá mnohem rychleji? Nový výzkum zveřejněný v časopisu Maturitas ale poukazuje na to, že muži by se s vyšším věkem měli obávat zhoršených reprodukčních schopností stejně jako ženy.
Optimální věk u žen pro početí potomstva je podle lékařů od 25 do 35 let, jelikož poté začíná silně klesat kvalita vajíček. Výsledky výzkumu, který se zaměřil na plodnost mužů ve vyšším věku, umluví jasně o tom, že muži plánující pozdní založení rodiny, by se měli zamyslet nad zmrazením svého spermatu dokud, ještě nedosáhli věku 35 let.
Degradující kvalita
Studie zkoumala, jakým způsobem přibývající věk ovlivňuje plodnost u mužů. Vedoucí výzkumu, Gloria Bachmann, zjistila, že muži v pokročilém věku, který studie definuje od 35 do 45 let, mohou kvůli nekvalitním spermiím ovlivnit zdraví plodu a dítěte.
Snížená plodnost a degradující kvalita spermií, kterou Bachmann mimo jiné spojuje s poklesem testosteronu v těle, mohou mít špatný vliv na zdravotní stav dítěte. Během studie totiž výzkumníci zjistili, že starším otcům se častěji rodí děti se zdravotními problémy jakými jsou srdeční choroby, nebo autismus. Studie dokonce tvrdí, že děti starších otců mají větší sklony k schizofrenii a výskytu rakoviny v pozdějším věku.
Cílem výzkumu bylo hlavně poukázat na to, že mnohdy si muži ani neuvědomují, že s přibývajícím věkem jim dokonce hrozí neplodnost a ten věk ve skutečnosti nemusí být ani moc vysoký. Mnoho mužů totiž si totiž klesající reprodukční schopnosti spojí převážně se ženami. Ale jak výzkum zdůrazňuje i muži mají své biologické hodiny.