Existuje spousta amerických svátků, na které se Češi dívají s určitým despektem. Den svatého Valentýna neslaví a prohlašují, že český svátek lásky je První máj. Stejně tak mnoho lidí v naší republice neuvidíte v halloweenském kostýmu, a o tom, proč se v Americe slaví Den nezávislosti nebo Díkůvzdání, nemají ani ponětí.
Ale ve chvíli, kdy slyšíme, že přichází Black Friday, zpozorníme.
Není to svátek v pravém slova smyslu, přesto se ale k tomuto dni pojí určitá tradice. A to ta, že se vyráží na nákupy!
Historie pojmu Black Friday
Každý, kdo má základní znalosti angličtiny, si dokáže přeložit, že Black Friday česky znamená „černý pátek“. Tento fenomén vznikl v Americe a označoval pátek po svátku Díkůvzdání, jde tedy o čtvrtý listopadový pátek.
Zdroje se trochu rozcházejí v tom, od kdy je tento pojem na světě. S určitostí však můžeme říct, že je spojený s poklesem trhu. Aby se zvedly tržby, bylo zboží v pátek výrazně zlevněno.
Cílem bylo dostat se z červených (mínusových) čísel do čísel černých (ziskových).
A protože se takto taktika osvědčila, čtvrtý pátek v listopadu se v Americe stal dnem výrazných slev, a to nezávisle na aktuálním stavu trhu. Díky svému úspěchu se tento pojem začal postupně rozšiřovat dále do světa, až se nakonec dostal i k nám.
Z tohoto dne se však stal takový fenomén, že se bohužel někdy neobejde bez chaosu a násilí, kdy se každý snaží urvat si pro sebe to nejlepší zboží. Během listopadu se zvedá zájem o nákupy i z důvodu blížících se Vánoc, snaha ušetřit je tak ještě větší.
U nás naštěstí nebývá situace až tak hektická. Lví podíl na tom jistě má také existence e-shopů, které se k Black Friday akcím také přidávají.
Jakto, že máme tolik černých pátků?
Může nám připadat úsměvné, když vidíme akce s označením Black Friday platné pro celý týden. Pátek je v týdnu přeci jen jeden. Prodejci však chtějí dát svým zákazníkům najevo, že v těchto akčních dnech nejde jen o klasické výhodné nabídky, ale že snížení cen je daleko výraznější.
Má to však i praktický význam spojený s výše zmiňovaným davovým šílenstvím. I Amerika má slevy vyhlášené přibližně dva dny před listopadovým pátkem – díky tomu se alespoň částečně rozmělní zájem zákazníků a není taková koncentrace v jednom jediném dni.
Na jakém zboží lze nejvíce ušetřit?
Akční nabídka je v podstatě neomezená a v těchto dnech je možné nakoupit oblečení, kosmetiku, ale také hračky, kutilské potřeby či elektrické spotřebiče s výraznými slevami.
Největší procentní rozdíly jsou ovšem u zboží vysokých cen. Pokud tedy uvidíte například leták Planeo Elektro s označením Black Friday, můžete očekávat výrazné slevy, a to nejen v pátek.
Samozřejmě není nikde předepsáno, o jak velké slevy by mělo jít. Kvůli širokému povědomí a velké konkurenci jde ale obvykle o slevy v řádech desítek procent.
Nevrhejte se do toho po hlavě
Bohužel, této akce mohou obchodníci také zneužít. Můžete se setkat s prohlášením, že zboží v nabídce obchodu XY je k dostání se 70 % slevou. Co už však neřeknou, že původní ceny výrazně zvedli, aby pro ně cena po slevě byla i tak dostatečně výnosná.
Proto by si měl každý nakupující udržet chladnou hlavu a nad cenami přemýšlet. Pokud se chystáte vybavit si domácnost novou pračkou, kávovarem, televizí, gaučem či lustrem, vždy se o dané zboží zajímejte nějakou dobu a zjistěte si jejich přibližné ceny na trhu.
Podle toho pak budete schopni poznat, jak moc je pro vás jejich cena během Black Friday výhodná.
Zároveň doporučujeme udržovat se v obraze i průběžně, protože jak je vidět, Black Friday může mít v nabídce spousta prodejců i během roku. Aby vám neutekly případné výhodné nabídky, doporučujeme sledovat akční letáky obchodů.
A pokud chcete šetřit naše lesy a mít vše na jednom místě, je pro vás vhodnou stránkou Kimbino, kde najdete aktuální akční letáky obchodů napříč všemi kategoriemi.