Jeden z největších projektů současné Číny ukazuje svým stvořitelům světlo na konci tunelu. A je mimořádně silné.
Nejlidnatější země světa poprvé úspěšně uvedla do provozu svůj fúzní reaktor, kterému se podle plánované výkonnosti přezdívá také umělé Slunce.
Výkonnější než Slunce
Reaktor HL-2M Tokamak je momentálně největší a nejpokročilejší experimentální zařízení pro výzkum jaderné fúze v Číně a může, co je důležité slovo, představovat nesmírně výkonný zdroj čisté energie.
Využívá silné magnetické pole k fúzi horké plazmy a prý dosáhne teplotu přes 150 milionů stupňů Celsia. Pokud si to dáme do kontextu s teplotu Slunce, na jeho povrchu je přibližně 5 500 stupňů Celsia a v jádru panuje teplota ve výši 15 milionů stupňů. Reaktor HL-2M Tokamak tedy může dosáhnout až 10násobek teploty slunečního jádra.
Reaktor je umístěný v jihozápadní provincii S'-čchuan. Se stavbou se začalo v roce 2006, dokončen byl loni a úspěšné spuštění proběhlo minulý pátek.
Čína jede eko
O důležitosti reaktoru HL-2M Tokamak vypovídá hned několik aspektů. Vedle vyřešení energetické potřeby Číny jde také o udržitelný rozvoj energetiky a ekonomiky země. A jakoby mimochodem, v případě úspěšného provozu, konečně dojde na fúzi, tedy svatý grál čisté energie. Jde v ní o opak procesu štěpení, které se využívá v jaderných elektrárnách nebo atomových zbraních, protože atomy spojuje. Při fúzi ale nevznikají skleníkové plyny, je bezpečnější na provoz a hrozí menší riziko krádeže jaderného materiálu.
Není to jediný reaktor svého druhu, ve Francii, respektive ve výzkumném centru Cadarache vzniká něco podobného - ITER (Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor). Jde o vůbec největší výzkumný projekt jaderné fúze a má být hotový v roce 2025. Čína se na něm podílí finančně, stejně jako USA, Indie nebo Evropská unie, která uhradila přibližně polovinu z rozpočtu ve výši 18 miliard euro (asi 480 miliard korun).
Zdroje: AFP, people.cn