Poslední americký film Romana Polanského svádí dohromady dvě velké hollywoodské hvězdy Faye Dunaway a Jacka Nicholsona v konspiračně laděném příběhu, který dnes odvysílá ČT 2.
Když v roce 1969 zavraždil Charles Manson a jeho stoupenci Sharon Tate, utíká její otřesený manžel Roman Polanski z Hollywoodu do Evropy, kde hledá klid a především sám sebe.
Fotogalerie
Po pěti letech je zpátky, ve formě a natáčí neo-noirový příběh ve stylu klasických detektivek. Jenže jeho znovu oživená hollywoodská kariéra nemá dlouhého trvání.
Voda, ženy, smrt
Soukromý detektiv J.J. "Jake" Gittes (Jack Nicholson) se po zdánlivě jednoduchém případu sledování nevěrného manžela zaplétá do velké hry, v níž není nouze o záměnu identity, temná rodinná tajemství, a také násilí. Protože když jde o obrovské peníze, padají jakékoliv zábrany.
Postupně skládá mozaiku, ve které figuruje záhadná Evelyn Cross Mulwray (Faye Dunaway), její bezskrupulózní bohatý otec Noah Cross (John Huston) a spousta zoufalých lidí, které mají čachry s vodou připravit o půdu.
Byť Jakeovi hrozí nebezpečí ze všech stran, když se jednou dostane na stopu, zahryzne se do ní jako pitbulteriér a nepustí až do hořkého konce.
Polanski proti všem
Natáčení Čínské čtvrtě bylo poznačeno mnoha konflikty, v jejichž epicentru stál režisér Roman Polanski. Jednou rozbil televizi Jacka Nicholsona, pak upravoval vlasy Faye Dunaway tak neurvale, že ztropila scénu a utekla do svého karavanu.
Snímek získal rekordních 11 nominací na Oscara, ale zlatou sošku si nakonec odnesl jenom scénárista Robert Towne. Jeho scénář je dodnes považován za mistrovsky vystavěné dílo. A to měl původně na stole velkorysou nabídku, aby napsal adaptaci Velkého Gatsbyho. Towne odmítl s tím, že knížku Francise Scotta Fitzgeralda nemá jak vylepšit, a místo toho přišel s vlastním námětem. A za podstatně menší honorář napsal Čínskou čtvrť. Finanční rozdíl byl 150 000 dolarů, na začátek 70. let ohromná suma.
Roman Polanski si zahrál gangstera, který Nicholsonovi rozřízne nosní dírku. Šlo o komplikovanou scénu se speciálním nožem a výsledek vypadá hodně realisticky. Po premiéře oba čelili tak často otázkám o tom, jak to natočili, že už je to nebavilo a začali vyhlašovat, že Polanski rozřízl Nicholsonovi nos doopravdy.
Čínská čtvrť se natolik drží příběhů legendárního autora detektivek Raymonda Chandlera, že se Nicholsonova postava Jakea objevuje v každé scéně a divák se dozvídá jenom to, co ví on. K rozřešení případu se dostáváme společně s hlavní postavou a velká část filmu je také nasnímána přes Nicholsonovo rameno, jakoby z jeho pohledu.
O šestnáct let vzniklo pokračování příběhu Dva Jakeové (1990), které režíroval sám Jack Nicholson. Na úspěch prvního dílu ale snímek nenavázal a to ukončilo plánovanou trilogii.
Čínská čtvrť je posledním americkým filmem Romana Polanského. Tři roky po natáčení je obviněn z nadrogování a znásilnění třináctileté modelky, s níž den předtím fotil editorial pro Vogue. Je umístěn na psychiatrii a hrozí mu padesátiletý trest. Koncem ledna 1978, den před vynesením rozsudku, odlétá do Anglie a odtud prchá do Francie, jejíž občanství stále má. Země ho americkým orgánům nikdy nevydala.