Snad každého přepadne v noci hlad nebo neodbytná chuť na něco dobrého. Jenže někdo tím trpí pravidelně a jak je známo, jídlo na noc ani trochu našemu tělu neprospívá. Co tedy způsobuje tento nešvar?
Večer, když si sedneme k televizi a konečně se po celém dni uvolníme, máme největší problém s tím, abychom se vzdali pokušení, které na nás číhá v ledničce nebo spíži. Svoji roli zde hraje právě to, že většina z nás se teprve večer dokáže posadit v klidu ke stolu a věnovat jídlu patřičný čas. Nyní však vědci zjistili, že těžko ovladatelný večerní hlad závisí, alespoň částečně, na tom, jak se během dne mění koncentrace hormonů, které signalizují hlad a pocit sytosti.
Mohou za to hormony, ale nejen to
Později odpoledne se totiž vylučuje méně hormonů, které nám pomáhají, abychom to s jídlem nepřeháněli. Naopak hladina těch hormonů, které v nás vyvolávají touhu po jídle, s nástupem večera bohužel postupně stoupá.
Psychiatrička Susan Carnellová z Univerzity Johnse Hopkinse chtěla zjistit, jestli se množství hormonů spojených s touhou po jídle během dne mění a zda jsou zde souvislosti s poruchami příjmu potravy, které se projevují buď nekontrolovatelným přejídáním, které je následně provázeno nočním buzením z hladu, anebo se stresem, který bývá často spojován s neschopností mít kontrolu nad jídlem.
Stres a chuť k jídlu
Doktorka Carnellová dala dobrovolníkům v devět hodin dopoledne a ve čtyři odpoledne pokrm obsahující vždy zhruba 600 kalorií. Poté se museli dobrovolníci zúčastnit testu stresu, který spočívá v dvou minutovém ponoření ruky do studené vody. Po tomto testu doktorka měřila dobrovolníkům hladinu kortizolu (stresový hormon) a hladinu hormonů, které jsou spojeny s kontrolou chuti k jídlu.
Po půlhodině přišla poslední část experimentu: nabídla všem účastníkům bohatý bufet plný nezdravého jídla - čokolády, chipsů, pizzy. Zjišťovala tak, jak jsou pokusné osoby schopny kontrolovat chuť k jídlu v různých denních dobách.
Stres a nepravidelná strava během dne
Výsledky ukazují, že ráno je pocit hladu nižší než večer. Není to jen pocit, protože večer je nejnižší koncentrace peptidu YY, který snižuje chuť k jídlu. Naopak roste hladina hormonu ghrelinu, který nás nutí jíst.
Také jsme-li stresovaní, roste tendence ke zvyšování hladiny hormonů hladu a večer je tato situace přímo výbušná, protože jak vrcholí celodenní stres, je růst hladiny hormonů, které nás nutí hledat útěchu v jídle, výraznější než když jsme v dobré náladě.
Zkrátka, abychom zabránili vlčímu hladu ve večerních hodinách, jezte už od rána pravidelně, nevynechávejte oběd a odpolední svačinu a co nejméně se stresujte.
Fotogalerie