Mary Celeste byla plně vybavena k plavbě, měla zásoby na dlouhou cestu, ale něco jí chybělo. Když ji totiž v prosinci 1872 objevili, na palubě nebyla ani stopa po jedenácti lidech, kteří se s lodí vydali na cestu z New Yorku do Itálie.
„Pověz Arturovi, že se pokusím vzpomenout na všechno, co se při plavbě stane. Určitě by to rád slyšel,“ napsala své tchyni krátce před vyplutím Sarah Briggs, manželka kapitána Mary Celeste. Svůj slib nikdy nesplnila.
Záhada Mary Celeste
Nešťastná loď se vydala z New Yorku do Janova s nákladem denaturovaného líhu 7. listopadu. O necelý měsíc později ji poblíž Azorských ostrovů objeví posádka Dei Gratia. Byť držela směr, Mary Celeste plula s poškozenými plachtami a chaoticky. A také se zdá, že na palubě nikdo není, protože na pozdrav nezazní žádná odpověď. David Morehousee, kapitán Dei Gratii, proto vydá rozkaz k jejímu průzkumu.
To, co na Mary Celeste objevili, vyrazilo dech i zkušeným námořníkům. Neporušený náklad a k tomu netknuté zásoby jídla a vody. Chyběl jen záchranný člun a navigační nástroje. Poslední záznam v deníku kapitána Benjamina S. Briggse vznikl o devět dní dřív a přibližně 740 kilometrů od místa, kde byla Mary Celeste objevena. Dál už nic. Loď plula k Janovu sama. Kapitána Briggse, jeho dvouletou dcerku Sophii Matildu, manželku Sarah ani nikoho z osmi členů posádky už nikdy nikdo neviděl.
Morehousee rozdělil své lidi mezi obě lodi a vyrazili do Gibraltaru, kde podle námořního práva mohl před úřady požadovat podíl na Mary Celeste, respektive jejím nákladu. A hned se kvůli tomu stal podezřelým z podvodu, přepadení Mary Celeste a povraždění posádky a dalších věcí. Nic z toho mu ale nebylo prokázáno.
Jak to bylo s Mary Celeste?
Tento příběh přitahuje pozornost již 150 let a zejména proto, že nikdy nebyl zcela uspokojivě vysvětlen. Pokud by posádku zajali piráti, proč se nezmocnili i nákladu desítek sudů s denaturovaným líhem nebo osobních věcí, mezi nimiž jistě nechyběly cennosti? Kdyby došlo na vybavování účtů z daleké minulosti, kterou Mary Celeste neměla úplně ideální, opět je ve hře nedotčený náklad a osobní věci posádky. Nemluvě už o tom, že se nezachovaly žádné stopy zápasu. Ostatně fakt, že byla loď v dobrém stavu, vylučuje fantaskní teorii, podle které je za zmizením lidí nějaká mořská obluda.
Jedno z těch uvěřitelných vysvětlení se objevilo v roce 2007 a podle něj jde o kombinaci rozbouřeného moře, chybného chronometru a ucpaného čerpadla, které mohlo dávat zmatečný signál o tom, že loď rychle nabírá vodu a jde ke dnu. To by kapitána Briggse vedlo k vydání rozkazu na opuštění paluby a hledání útočiště na nejbližší pevnině. Další teorie pak vychází z toho, že se v důsledku vlnobití poškodily sudy s alkoholem a hrozil výbuch unikajících výparů, takže posádka prchla do bezpečí.
Jenže to stejně neodpovídá na otázku, proč se vydali bez zásob a jakéhokoliv odkazu v kapitánově deníku. A vůbec, kde asi skončili, když se po nich doslova slehla zem? Z rodiny kapitána Briggse zůstal jen syn Arthur, kterého v té době měla v péči babička, protože chodil do školy.
Kapitán v neštěstí
Prvním kapitánem prokleté lodi, která se tehdy ještě jmenovala Amazon, byl Robert McLellan. Na její takzvané panenské plavbě v roce 1861 převezl úspěšně náklad dřeva přes Atlantik do Londýna, jenže krátce poté onemocněl a 19. června zemřel. Druhým v pořadí byl Briggs, který sice zmizel, ale jeho osud patrně nebyl moc růžový.
V následujících letech byla loď neúspěšně nabízena na prodej a nového majitele našla jen díky velké slevě. Chvíli křižovala oceány a vytvářela velké finanční ztráty pod vedením kapitána kapitána Edgara Tuthilla, který v únoru 1879 náhle onemocněl a zemřel ostrově Svatá Helena.
Poté se Mary Celeste dostala do rukou kapitána Gilmana C. Parkera, který ji naložil bezcennými cetkami a potopil u Haiti, aby mohl požadovat od pojišťovny náhradu za drahé zboží. Stanul za to před soudem a hrozil mu trest smrti pro úmyslné potopení lodi, ale nakonec se všechno urovnalo tím, že on i další zapojení lidé se vzdali nároků na pojistné a vrátili dosud vyplacené peníze. Kapitán Parker ale přišel o dobrou pověst a už nikdy nesehnal práci. Zemřel tři měsíce poté, co se dostal na svobodu.
Mary Celeste odpočívá na mořském dně a dodnes čeká nejen na objasnění záhad, které se k ní pojí, ale také na objevení. Ale možná je dobře, že prokletá loď spočívá tam, kde ji nikdo nenajde. Životů a utrpení si už vyžádala víc než dost.
Zdroje: history.com, wikipedia.org