Close search

Dovolená se psem nemusí být utrpení: Na co se při cestě s čtyřnohým přítelem připravit?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Češi jsou národ pejskařů. Se psy můžeme do obchodu, na hřiště i do kavárny. Je to zkrátka právoplatný člen rodiny, kterého bychom na dovolené nikdy nevynechali. Na co se na cestě s čtyřnohým mazlíčkem připravit ,a na co dát bacha?

Ubytování si rezervujte včas

Dovolenou se psem nebo jiným domácím mazlíčkem se vyplatí plánovat s dostatečným předstihem. Hotelů, které umožňují návštěvníkům ubytování s domácím mazlíčkem, lze sice najít ve všech populárních dovolenkových destinací hned několik, kapacity nejvhodněji umístěného ubytování ale mohou být omezené. Ceny ubytování pro psa se dle něj nejčastěji pohybují v rozmezí 5 až 15 euro za noc.

Rájem pejskařů je Itálie, přátelské jsou ale i další evropské destinace

Vstup s domácím mazlíčkem na pláž je standardně zakázán. V populárních dovolenkových destinacích proto stále častěji vznikají takzvané psí pláže, kde je volný pohyb psů a jejich vstup do moře povolen. Tyto pláže často vznikají neoficiálně, a to tak, že si místní majitelé psů postupně zaberou určitý úsek pláže, zpravidla na kraji letoviska, kam chodí venčit psy. Stále častěji ale vznikají i oficiální pláže, které jsou řádně označeny. Průkopníkem v budování psích pláží je Itálie. Oficiální psí pláže najdete třeba v letoviscích Porto Santa Margherita či Lignano-Sabbiadoro.

Ani ostatní oblíbené dovolenkové destinace ale nejsou majitelům psů zapovězeny. Velké množství psích pláží nabízí například Chorvatsko. Bohatý výběr pláží s přístupem pro vaše čtyřnohé parťáky umožňuje například Kvarnerská riviéra, město Rijeka v severním Chorvatsku nebo ostrov Krk. Koupat se i se psem v moři se však dá i na Istrii nebo na území Dalmácie. Psí pláž najdete též ve španělské Barceloně i v dalších místních letoviscích. V Řecku je tradice psího koupání oproti tomu menší, speciální psí pláže zde v podstatě nenajdete. V případě, že máte svého psa na vodítku a pod kontrolou, ho ale můžete vzít na běžnou „lidskou“ pláž. Ke koupání je poté nejvhodnější navštívit některou z odlehlých pláží na kraji letoviska.

Při cestování jsou důležité doklady i rasa psa

Před samotnou cestou na dovolenou je nutné vyřídit několik dokladů i domácímu mazlíčkovi. Pro cesty v rámci Evropské unie je nutný pas zvířete, který vám na počkání vystaví veterinář. Cena jeho vyřízení se obvykle pohybuje okolo 400 korun. Cestu přes hranice vám pak nepovolí bez označení zvířete mikročipem, případně viditelným tetováním, které opět provádí veterinář. Majitel psa musí také prokázat platné očkování zvířete proti vzteklině. Štěňata do tří měsíců proti vzteklině očkovaná být nemusejí, pro jejich cestování však platí zvláštní pravidla, jež se liší v každé zemi. Itálie, Kypr, Polsko, Francie či Španělsko například vstup psů mladších 3 měsíců na své území zcela zakazují.

Cestování psů spadajících do kategorie bojových plemen poté podléhá speciálním pravidlům. Stafordšírský teriér, americký stafordšírský teriér, doga či tosa bez průkazu původu mají například zakázáno pobývat ve Francii nebo jí jen projíždět. Pobyt těchto plemen s průkazem původu se poté řídí přísnými pravidly, kdy majitel musí psa s náhubkem držet na vodítku a mít pro něj pojištění. Též pravidla pro venčení psů v Chorvatsku jsou u některých ras odlišné. Dobrmany, rotvajlery, bulteriéry a další nebezpečná plemena musejí majitelé mít vždy na vodítku a s nasazeným náhubkem. O pravidlech pobytu bojových plemen v zahraničí se je proto vždy dobré informovat u Státní veterinární správy či ambasády příslušné země.

Pes v přepravce zvládne cestu autem i letadlem

V případě, že se rozhodnete jet na dovolenou autem, myslete na bezpečí psa i ostatních pasažérů. Nejbezpečnější je umístění psa do přepravky, v případě větších plemen se nabízí jejich cestování v kufru. Prostor kufru by však měl být oddělen mříží nebo autosítí. Psa můžete vézt také na zadních sedadlech, kde lze využít speciální popruhy, na přední sedadlo naopak pes rozhodně nepatří. V případě delšího cestování je poté vhodné zvolit leteckou přepravu domácího mazlíčka. Každá letecká společnost si podmínky a ceny za přepravu zvířat určuje sama. Cena přepravy psa se pohybuje od 50 do 150 eur. Pro samotnou přepravu zvířete pak máte dvě možnosti. Menší plemena mohou cestovat v kabině letadla za předpokladu, že jejich hmotnost společně s přepravním boxem nepřesáhne osm kilogramů. Těžší psi poté cestují v nákladovém prostoru, kde tráví čas rovněž v přepravní schránce, která je během letu připevněna k podlaze.

Nejčtenější články