Close search

Fenomén práce na dálku: Podle nové studie je člověk ve skutečnosti méně výkonný

Freepik Zdroj: Freepik

Koho by nelákalo pracovat z domu nebo v kavárně někde na pláži? Práce na dálku je fenoménem posledních let. Ukazuje se však, že přináší také riziko. Podle nové studie Stanfordského institutu pro výzkum hospodářské politiky toho člověk na dálku udělá méně.

Když kvůli pandemii firmy umožnily lidem pracovat z domova, zdálo se, že to je výhodné pro obě strany. Společnosti ušetřily na nákladech na provoz kanceláří, zaměstnanci zase nemuseli docházet, takže měli víc času na rodinu a mohli si práci rozvrhnout podle sebe. Je to ale opravdu výhodné?

Nevýhody práce na dálku

Stanfordův institut pro hospodářskou politiku uskutečnil výzkum, v rámci kterého se zaměřil na důležitou otázku: Je při práci z domova ohrožena produktivita? Jednoduchá odpověď bohužel zní ano. Ukazuje se, že došlo k poklesu výkonu o 10 až 20 %.

Studie poukazuje na několik psychologických faktorů. Nejvýznamnějším z nich je méně efektivní komunikace. Absence neverbálních podnětů a spontánních interakcí, ke kterým dochází, když sedíte s kolegy v kanceláři, často vede ke snížení efektivity spolupráce.

Pro některé lidi může být absence kontaktu náročná s ohledem na udržení nadšení a soustředění. Kvůli tomu jim schází potřebná motivace, protože jen plní jeden úkol za druhým. Navíc je ve hře nedostatek osobního mentorství a networkingu a rozostřují se hranice mezi pracovním a soukromým životem. To všechno má za následek nejen pokles produktivity, ale také stres.

Řešením může být třeba hybridní pracovní model, kdy se střídá home office s docházením do práce. Ten už některé firmy zavedly a vypadá to třeba tak, že se lidé střídají v kancelářích v určité dny. Společnost tedy využije méně místa a ušetří, ale zaměstnanci neztratí kontakt s kolegy.

Zdroje informací:
Siepr.stanford.edu: The Evolution of Working from Home
Psychologytoday.com: Remote Work Is Less Productive: Study

Nejčtenější články