Italský filozof, fyzik a astronom Galileo Galilei je považován za průkopníka svobodného bádání. Přesto se mu moc svobody nedostávalo, kvůli publikování svých vědeckých názorů skončil dvakrát před inkvizičním soudem. Podruhé k tomu došlo 13. února 1633.
V první polovině února 1633 přijel Galileo Galilei do Říma, kde měl čelit obvinění z kacířství. Důvod? Obhajoba teorie Mikuláše Kopernika, který tvrdil, že se Země točí kolem Slunce…
Galileo Galilei a inkvizice
Astronomův tatínek Vincenzo byl v 16. století slavným italským loutnistou, skladatelem, ale také hudebním teoretikem. Důležité u něj je to, že do hudební teorie zapojil také matematiku. A s výpočty mu pomáhal malý Galileo, kterého to ovlivnilo na celý život.
Když se posuneme o několik dekád do budoucnosti, z Galilea Galilei je slavný fyzik a astronom, který své experimenty analyzoval pomocí matematiky. A protože se, i díky tatínkovi, striktně držel vědy, odmítal slepou důvěru k autoritám. To v jeho době znamenalo především církev, se kterou se logicky dostal do konfliktu. Samotná inkvizice po něm sahala dvakrát. Poprvé jí utekl, podruhé už to bylo o poznání složitější.
V únoru 1633 se před inkvizici postavil podruhé. Neměl moc na výběr, protože kdyby nedorazil, měl být zatčen a dopraven do Říma v řetězech. Důvodem byla jeho knížka Dialogy, v níž diskutovali dva lidé. První věřil tomu, že Země je středem vesmíru a všechno se točí kolem ní, ten druhý zase zastával názor, že se Země točí kolem Slunce. A argumentačně měl nad tím prvním navrch.
To se církvi samozřejmě nelíbilo. Soud trval několik měsíců a Galileo, kterému táhlo na sedmdesátku, nakonec po vyhrožování mučením a smrtí na hranici „přiznal“, že při psaní knihy pochybil. Mimo jiné i kvůli nepozornosti či vlastním ambicím... Trestem bylo doživotní domácí vězení. Galileo Galilei skonal 8. ledna 1642 ve své vile poblíž Florencie.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Galileo Galilei
History.com: Galileo arrives in Rome to face charges of heresy