Close search

Mercury, Bowie a McCartney: Desítky hudebních ikon spojil před 35 lety Live Aid, největší koncert všech dob

Wikipedia.org Zdroj: Wikipedia.org

Live Aid je nejslavnějším z řady eventů, které měly za úkol upozornit na hladomor v Etiopii. Byla sobota 13. července 1985 a na stadionu Wembley se začala psát historie.

V roce 1984 zasáhl Boba Geldofa dokument o hladomoru v Etiopii, rozhodl se tam vyjet a podívat se na vlastní oči. Když se otřesený vrátil do Londýna, věděl, že s tím musí něco udělat. Prvním krokem byla píseň Do They Know It's Christmas?, do které sehnal jména jako Sting, Midge Ure, Bono nebo George Michael.

Geldof doufal, že se mu díky singlu povede získat na pomoc Etiopii 70 000 liber. Nakonec se díky obrovským prodejům výdělek šplhal do milionů. A to ještě nebylo všechno. Rozhodně neměl malé ambice.

Bob Geldof nespí

Zorganizování Live Aid zabralo pouhých 10 týdnů, co je na takový kolos hodně málo. Geldof prý týden před samotným eventem, který se nakonec odehrával jak na londýnském stadionu Wembley, tak na druhém konci Atlantiku, na stadionu Johna F. Kennedyho ve Filadelfii, nespal ani hodinu.

Ono to vlastně asi ani nemělo vyjít - svět byl ještě bez internetu a mobilů, všechno se domlouvalo faxem nebo přes pevnou linku. Po každém vystoupení bylo jen několik minut na to, aby se pódium připravilo pro další zpěváky, přenášely se nástroje, měnila technika a všude lezly kilometry kabelů. Šestnáctihodinový přímý přenos se ale přesto nikdy nezastavil.

Když nastal den D, chaos sice nepolevil, ale všechno to tak nějak fungovalo. Zpěváky a zpěvačky vítal v nepřehledném zákulisí nápis žádající, aby potlačili svá ega, protože se museli dělit třeba o šatny. A novináři si mezi sebou půjčovali tři průkazy, které jim umožňovaly vstup ke hvězdám.

Freddie Mercury čaruje

Velkolepý koncert Live Aid byl také vyvrcholením Bohemian Rhapsody (2018), čtyřmi Oscary oceněného snímku, který jenom v České republice zhlédlo neuvěřitelných víc než 1,1 milionu diváků. Ve filmu to vypadalo tak, že vystoupení na Live Aid zachránilo skupinu Queen, byť měli v té době za sebou třeba vystoupení na lednovém festivalu Rock In Rio, kde hráli před neuvěřitelným počtem 325 000 návštěvníků.

Nebyli v ideální konstelaci, co ale tehdy věděl jen málokdo. Album The Works, ke kterému vyrazili na turné, se nestalo obrovským hitem a Mercurymu v dubnu vyšla první sólová nahrávka Mr. Bad Guy. Pokud by se objevili na Live Aid, mohlo jít o vybledlou vzpomínku na slavnou skupinu, která ještě nedávno ovládala stadiony.

Navíc se Mercury na Geldofa prý trochu zlobil za to, že nebyl přizván k nahrávání singlu Do They Know It's Christmas? Jenže, co dělat, když se chystá jeden z největších eventů své doby, kde budou skutečně všichni, a Queen jsou přesně to, co každý organizátor potřebuje, aby měl velkolepou šou? Geldof zavolal manažerovi Queen a řekl, že tohle je to pravé pódium pro Mercuryho, protože se bude dívat celý svět. A díky tomu zpěvák souhlasil.

Mercurymu doktor kvůli hlasové indispozici nedoporučoval vystupovat, v ten den proto ani nedával rozhovory, aby se co nejvíc šetřil. A pak si i s kolegy ukradl Live Aid pro sebe a jejich 22 minutové vystoupení patří k nejlepším a nejslavnějším v historii moderní hudby. V tom snímek Bohemian Rhapsody, jemuž se všechnu energii a emoce z vystoupení povedlo zachytit téměř naprosto přesně, nelhal.

Kam míří peníze?

Ve Wembley bylo 72 000 diváků, na stadionu Johna F. Kennedyho 89 484, ale díky satelitnímu přenosu se u televizí v 150 zemích dívalo dalších 1,9 miliardy lidí, přibližně 40 % tehdejší světové populace.

Vstupenky na Wembley stály 5 liber a k tomu se platilo dalších dvacet na charitu. VIP lístky byly k mání za 250 liber. Na druhé straně Atlantiku se platilo 35 dolarů a místa na sezení s lepším výhledem byly za 50 dolarů.

Celkový výdělek z eventu byl 127 milionů dolarů a dodnes panuje nejistota ohledně jeho využití. Třeba Depeche Mode nechtěli přijít, protože se obávali, že získané prostředky neskončí tam, kde mají. Frank Zapa dokonce řekl, že Live Aid bylo největší pračkou peněz z kokainu všech dob. Odhaduje se, že velká část skončila v kapsách obchodníků se zbraněmi a etiopské vlády, která také nesla část zodpovědnosti za hladomor. Ale jak Geldof, tak třeba zpěvák Bono z U2, nakonec tuhle stránku věci přijali s tím, že je to daň za to, že se pomoc dostane k lidem, kteří ji nejvíc potřebují.

Perličky na pódiu

Na Live Aid dohlížela také monarchie, v publiku byli přítomni princezna Diana s princem Charlesem, kteří Geldofovy aktivity podporovali. Opačný postoj zastávali třeba Stevie Wonder a Michael Jackson, podle kterých bylo pozváno málo hudebníků s jinou barvou pleti. A proto odmítli účast. Na poslední chvíli se ale do filadelfské části dostali Run DMC.

Phill Collins vystupoval jak v britské sekci, tak americké. Když odehrál ve Wembley, nasedl do Concordu a odletěl do Filadelfie. Tam ve znovuoživených Led Zeppelin zaskakoval na bicích Johna Bonhama, který zemřel v roce 1980. Nedopadlo to moc dobře, Robert Plant byl ochraptělý, Jimmy Page nechytal rytmus a bylo vidět, že neměli moc času na zkoušku. Skupina pak nikdy oficiálně nepovolila oficiální zveřejnění jejich části vystoupení.

Britská část končila skladbou Do They Know It’s Christmas?, v americkém finále zaznělo We Are the World. A když všechno utichlo a desetitisíce lidí se rozešli, hlava celé akce, Bob Geldof, se prý neměl jak dostat domů, protože taxíky byly beznadějně rozebrané. Musel jít stopem.

Na výběr nejzajímavějších jmen z Live Aid se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: radiox.co.uk, attitude.co.uk

Nejčtenější články