Virové infekční onemocnění spalničky je zpět! Údajně se šíří hlavně kvůli zanedbání očkování. Nejhorší situace je na Ostravsku a v Praze. Víte, jak nemoc, která nás v posledních letech přestávala děsit, rozpoznat a vydat se k lékaři?
Spalničky jsou virové onemocnění, které se projevuje charakteristickou vyrážkou. Díky povinnému očkování vakcínou MMR byl u nás výskyt spalniček minimální, hlášeno bylo jen zhruba do dvaceti případů ročně. Tento fakt byl velmi důležitý, protože v zemích, kde očkování není zavedeno, jsou spalničky život ohrožujícím onemocněním. Celosvětově totiž spalničky patří mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do 5 let.
Nyní to vypadá, že spalničky jsou v ČR zpět. Podle České televize bylo za první měsíc roku 2019 více nakažených spalničkami než za celý předešlý rok. Nejvíce pacientů hlásí Praha a Moravskoslezský kraj a jednotky případů se objevily i v dalších čtyřech regionech.
Spalničky se objevily i ve Sněmovně
U obsluhujícího personálu závodní jídelny ve Sněmovně se objevily spalničky. Z tohoto důvodu byla „Restaurace Sněmovní“ s okamžitou platností uzavřena. Poslancům a zaměstnancům Sněmovny bylo od hygieniků doporučeno, aby si nechali zkontrolovat protilátky v krvi, pokud na sobě pocítí příznaky onemocnění.
A jaké že tedy jsou příznaky?
Zpočátku se spalničky projevují jako obyčejná viróza. Projevy spalniček jsou horečka (až čtyřicítky), kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. Po dvou až třech dnech od propuknutí nemoci se v ústech a na sliznici tváří mohou vytvořit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.
Léčba spalniček probíhá kvůli vysoké nakažlivosti (slinami, ale i vzduchem) v izolaci a v klidu postele. Užívají se klasické léky na zvýšenou teplotu, důležitý je příjem vitaminu A. Většina osob se vyléčí během dvou až tří týdnů.