Close search

Hudební tour glorchestra opět nezklame. Nyní se jako bienále představí v pražském Rudolfinu

Glo Zdroj: Glo

Během pouhých dvou ročníků se hudebnímu projektu s názvem glorchestra podařilo úspěšně etablovat na české festivalové scéně – spojení netradičních hudebních žánrů, které původně bylo uvažováno jako jednorázový projekt, se u fanoušků ujalo. Během let 2021 a 2022 navštívilo hudební tour po historických a kulturních památkách napříč Českem bezmála 18 tisíc fanoušků. A i díky nim se podařilo na vstupném vybrat téměř 3 milióny korun, které putovaly primárně na obnovu a rozvoj památek, které glorchestra navštívila. Letos tomu nebude jinak, i když se projekt představí v novém – bienálním formátu.  

Přinášet zajímavá, neotřelá a překvapivá spojení bude glorchestra i nadále. Zachová spojení symfonického orchestru s modernou. Již tradičně se i tentokrát symfonické části ujmou výjimeční hudebníci z Unique Orchestra, zatímco moderní část glorchestry bude reprezentovat exkluzivní host. A vše se opět odehraje pod uměleckou taktovkou hudebního režiséra Radima Výchopně. Letos se však koncert uskuteční pouze jednou, a to pod značkou „powered by glorchestra“. V příštím roce se fanoušci mohou těšit opět na podobu koncertního turné, které během léta 2024 zavítá na vybrané české a moravské památky. Jako bienále se tedy projekt v plnokrevné tour verzi představí každý druhý (sudý) rok.  

„Rozhodli jsme se, že z glorchestry uděláme bienále a za fanoušky vyrazíme jako tour každý sudý rok. Ač se to nezdá, produkčně jde o velmi náročný projekt a dát dohromady každoročně kvalitní interprety, kteří s přípravou stráví řadu týdnů a následně i celé léto v rámci samotných koncertů, není jednoduché. A my chceme vždy ctít kvalitu před kvantitou. Aby ale čekání nebylo tak dlouhé, každý lichý rok připravíme a naše fanoušky, věřím, potěšíme speciálním koncertem, na který chceme vždy pozvat nějakou výraznou osobnost české nebo zahraniční hudební scény, jako se nám to podařilo i letos,“ nastiňuje dramaturgické plány Radim Výchopeň alias Radimo s tím, že zatímco u glorchestry bylo cílem esteticky propojovat aktuální žánry a díla, které k sobě na první poslech nepatří a tvořily jakýsi protipól k místům, kde se jednotlivé zastávky tour odehrávaly, v případě chystaného sólového projektu tomu bude trochu jinak.

Christian Löffler powered by glorchestra v pražském Rudolfinu

Daleko do historie se návštěvníci koncertu, který proběhne 20. října 2023 v prostorách Dvořákovy síně pražského Rudolfina, podívají s německým producentem, výtvarníkem, komponistou a DJ Christianem Löfflerem. Ten v roce 2021 navázal spolupráci s nejstarším vydavatelstvím klasické hudby na světě Deutsche Grammophon a jeho výjimečným počinem z roku 2018 s názvem Shellac Projekt. V rámci něj restaurovalo a vydalo raritní staré nahrávky, jež čekaly v archivech na své znovuobjevení více než 100 let. Deutsche Grammophon následně oslovilo právě Christiana Löfflera, aby je přenesl do současnosti a svou moderní interpretací je zpřístupnil i lidem, kteří klasickou hudbu běžně neposlouchají. Právě s tímto projektem nyní navštíví Prahu a představí jej exkluzivně českým fanouškům glorchestry. Jen pár metrů od Vltavy tak zazní jeho verze Moldau za doprovodu smyčcového kvarteta Unique orchestra.


glorchestra ve filmovém dokumentu

Stejně jako loni, i tentokrát zaznamenal režisér Pavel Raev to nejlepší z loňské glorchestry do krátkého filmového dokumentu, který slavnostně představil příznivcům projektu v pražském kině Lucerna za účasti celé řady tvůrců, kteří jí za dva roky prošli. Nechyběl mezi nimi Milan Cais, který stál u projektu od samého začátku a vedle role headlinera loňské tour (kde vystoupil spolu s Tata Bojs) se ujal i uměleckého vedení. Sám pro glorchestru pak coby výtvarník navrhnul 2 interaktivní instalace s názvem Stereo (2021) a Kvadro (2022). V sále Lucerny dokument zhlédl například ve společnosti Zofie Dares, DJ Whiche, Vladimira 518 nebo členů Unique Orchestra a Losers Cirque Company. Od 18. května pak bude dokument k vidění na oficiálním youtube kanále glorchestry. Veškeré dění a zajímavosti z příprav letošního ročníku pak budou moct všichni příznivci netradičních hudebních spojení sledovat na sítích Instagram, Facebook nebo webu glorchestra.cz.

„Cesta, kterou glorchestra za poslední dva roky ušla, je naprosto unikátní. Začali jsme v období vrcholící covidové pandemie a pomohli tehdy znovu nastartovat českou kulturu. Navíc s přesahem ve formě výrazné finanční pomoci na obnovu kulturních a historických památek po celé republice. Za naši společnost mohu slíbit, že i když se koncept glorchestry mění, máte se ve spojení s glo i do budoucna na co těšit,“ uvedl k pokračování projektu regionální ředitel British American Tobacco pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Štěpán Michlíček. 

glorchestra v číslech

2 ročníky (2021 a 2022)

14 zastávek

17 466 návštěvníků

2 966 600 Kč putovalo na obnovu kulturních a historických památek i oblastem zasaženým ničivým požárem v Hřensku

Nejčtenější články