Obchodník Levi Strauss a krejčí Jacob Davis získali 20. května 1873 patent na vytvoření pracovních kalhot vyztužených měděnými nýty. Zní to možná banálně, ale právě tehdy se zrodily dodnes populární modré džíny.
Levi Strauss, vlastním jménem Loeb Strauss, se narodil v Bavorsku. Když mu bylo 18 let, přestěhoval se s matkou a dvěma sestrami do New Yorku. Loebovi bratři tu totiž už provozovali velkoobchod s textilem, který se jmenoval J. Strauss Brother & Co.
Zrod modrých džínů
Levi Strauss chytře využil vlnu lidí, kteří se do Kalifornie hrnuli kvůli zlaté horečce. V San Franciscu založil velkoobchod a pracoval jako zástupce firmy své rodiny na západním pobřeží. Nový podnik dovážel oblečení a látky, které prodával v malých obchodech otevíraných po celé Kalifornii a dalších západních státech, aby zásoboval rychle se rozrůstající komunity těžařů zlata a dalších osadníků.
Byl by to jistě zajímavý příběh úspěšného obchodníka, kdyby nebylo jednoho krejčího z Nevady. Jacob Davis patřil k pravidelným zákazníkům Leviho Strausse. V roce 1872 mu napsal dopis o své metodě výroby pracovních kalhot zpevněných měděnými nýty na napěťových bodech. Šlo třeba o rohy kapes. V důsledku této úpravy byly kalhoty pevnější. Davis neměl peníze na získání patentu, ale Strausse to zaujalo natolik, že do projektu zainvestoval. Patent získali 20. května 1873.
Strauss přiměl Davise, aby se přestěhoval do San Francisca a dohlížel na výrobu tzv. „montérek do pasu“. Tak se džínům tehdy říkalo. Nejprve zaměstnávali švadleny pracující z domova, ale v 80. letech 19. století si Strauss otevřel vlastní továrnu. Slavné džíny značky 501 (do roku známé 1890 jako „XX“) se brzy staly hitem a společnost rychle rostla. Ve dvacátých letech 20. století byly dokonce džíny značky Levi’s nejprodávanějšími pánskými pracovními kalhotami ve Spojených státech.
Zdroje informací:
Regiony.rozhlas.cz: Levi Strauss – muž, který proslavil džíny
History.com: Levi Strauss and Jacob Davis receive patent for blue jeans