Close search

Inflace 5-7 %? Pokud se rozjede mzdová spirála, bude to běžný standard příštích let

Pixabay Zdroj: Pixabay

Zdražování se skloňuje téměř všude, patřilo dokonce mezi hlavní předvolební témata, kdy se mluvilo o „Babišově drahotě“. Lidé se začínají obávat rychlého růstu cen a upravují podle toho své návyky. Pokud vláda a ČNB rychle nezakročí, dostaneme se do mnohaleté setrvačné spirály. 

Inflace stoupá rychlým tempem. V září meziročně vzrostla o 4,9 % a mnozí očekávají, že do konce roku se dostane k 6 %, zejména v důsledku napjatého trhu práce a zdražování surovin, bydlení či energií. Ještě horší zprávou ale je, že se „drahota“ začíná promítat do očekávání obyvatel - více, než 80 % Čechů se bojí dalšího znehodnocení. Pokud si lidé na inflaci zvyknou a začnou se podle toho chovat, např. tlačit na zvyšování mezd nebo požadovat inflační doložky ve smlouvách, celá ekonomika se dostane do začarovaného kruhu a může trvat roky, než se podaří cenovou hladinu ustálit na „běžnou“ míru. 

Dosavadní růst cen předčil očekávání řady institucí – od ČNB až po Ministerstvo financí. Ještě na jaře oba subjekty predikovaly inflaci kolem 3 % (ačkoli o tom řada expertů pochybovala), avšak již v srpnu se cenová hladina meziročně zvýšila o 4,1 % a v září o 4,9 %. Jedná se o nejvyšší meziroční růst od října 2008 a zřejmě ještě zdaleka není u konce. 

Ve prospěch další akcelerace cen hovoří oživující spotřeba domácností, vyšší ceny nemovitostí, utahující se trh práce a přetrvávající nedostatek surovin (např. aktuální potíže v námořní přepravě a kolabující přístavy). K tomu ještě musíme připočíst nové ekologické plány EU zdražující dopravu i energie. Již v následujících měsících se objeví první vlaštovka těchto záměrů – cena elektřiny má stoupnout o desítky procent a teplárenské sdružení očekává největší nárůst za posledních 13 let. Pokud nebude nadcházející zima nezvykle teplá, čekají spotřebitele velmi drahé zimní měsíce. 

Mnozí odborníci proto varují, že inflace do konce roku vyskočí na 6 %, ne-li více. Lidé si navíc začínají na zdražování zvykat. Podle zářijového výzkumu agentury Ipsos se 80 % Čechů bojí znehodnocení peněz, skoro polovina dotazovaných čeká průměrnou inflaci v následujících pěti letech nad úrovní 4 % a více než desetina se domnívá, že to bude dokonce přes 6 %. Téměř polovina dotázaných pak plánuje změnu způsobu uložení financí, čtvrtina chce část peněz přesunout do majetku, např. do nemovitostí. 

Dnešní situace není daleko od nebezpečné inflační spirály. Začarovaného kruhu očekávání, kdy zaměstnanci chtějí pravidelně zvyšovat mzdy, kdy se ve smlouvách požaduje inflační doložka a kdy se vlastně všichni začínají zbavovat peněz, které pak o to rychleji ztrácejí svojí hodnotu. Pokud se do této spirály dostaneme, budeme se s vysokou inflací potýkat roky - i kdyby se vláda a centrální banka mohly přetrhnout. Vystrašené občany totiž těžko přesvědčíte, že o své peníze nepřijdou. 

ČNB se díky bohu včas probrala a rychle zvyšuje úrokové sazby, další růst sazeb se očekává v listopadu. Snížení inflačních tlaků bude také jedním z hlavních úkolů nové vlády. Je nutné propustit část zbytečných úředníků (ti se uplatní na přepáleném trhu práce), zastavit velkorysé zvyšování platů a rozhýbat trh s bydlením. Následující měsíce rozhodnou.

Autor je hlavním analytikem Magazínu Forexmag.cz Milan Klempíř.

Nejčtenější články