V září 1953 se ve Spojených státech amerických odehrála společenská událost roku. Došlo ke spojení dvou prominentních rodin, své ano si řekli Jacqueline „Jackie“ Lee Bouvier a John F. Kennedy.
Obřadu v římskokatolickém kostele se zúčastnilo asi 800 lidí, dalších 400 bylo na večerní recepci, nemluvě už o tisících fanoušků v ulicích a milionech, kteří viděli svatební fotky. A mezi tím vším byla jedna ne moc spokojená nevěsta.
Crème de la crème
Šaty Jackie Kennedy a družiček měla na starosti afroamerická návrhářka Ann Lowe. Podle Elizabeth Way z Fashion Institute of Technology je díky medializaci viděla spousta lidí a nepochybně na dlouho ovlivnily svatební a plesové róby.
„To, že je za nimi kreativita černé ženy, hovoří také o tom, jakou roli sehráli černoši ve formování americké kultury,“ říká Way pro CNN. Ann Lowe byla arbitrem stylu americké high society a pracovala vysloveně jen pro ty nejbohatší a nejprestižnější rodiny. Třeba Janet Lee Bouvier, matka Jackie, ji najímala, když potřebovala pro své tři dcery šaty na debut ve společnosti.
„Miluji své oblečení a hlavně se zajímám o to, kdo ho nosí,“ vysvětluje Ann Lowe v rozhovoru pro časopis Ebony. „Nemám zájem o šití pro společnost z kavárny nebo pro ty, kteří šplhají po společenském žebříčku. Nezajímám se o ty obyčejné.“
Smutná nevěsta
O Ann Lowe a jejich službách tak věděli jenom zasvěcení, ti, kteří se nemuseli ptát, kolik to všechno stojí. A na oplátku dostali víc než prvotřídní služby. Ukázkou je třeba to, že když v jejím ateliéru na Manhattanu řádila povodeň a zničila šaty pro Jackie a družičky jen 10 dní před obřadem, Lowe pracovala s týmem prakticky nonstop, aby zajistila včasné dokončení náhrady. Rodině se o tom nezmínila ani slovem a dodatečné náklady zaplatila sama.
A zatímco americká veřejnost byla ze šatů Jackie Kennedy nadšena, o ní samotné to říci nelze. Podle historičky módy Kimberly Chrisman-Campbell se nevěstě moc nelíbily. „I když jsou to krásné šaty, nebyly takové, jaké chtěla. A přirovnávala je ke stínidlu lampy. Jenže je vybral její tchán, který chtěl, aby působily královským dojmem,“ dodává Chrisman-Campbell.
Zdroj: cnn.com