Close search

Jak mít lepší paměť: Pokud si potřebujete něco opravdu zapamatovat, zapište si to rukou

Unsplash Zdroj: Unsplash

Různá chytrá zařízení nám ulehčují život, všechno si můžeme nadiktovat nebo naťukat do telefonu. Magazín Psychology Today se zamýšlí nad tím, kam se podělo psaní rukou. Díky němu totiž mozek lépe pracuje a uchovává vzpomínky.

Počítače či tablety ve školách, elektronika v kapsách. To je realita dnešních dnů. Vzpomenete si, kdy jste si naposled něco zapsali pomocí tužky či pera?

Proč je důležité psaní rukou

Magazín Psychology Today píše o studii norských vědců, kteří požádali vysokoškolské studenty, aby psali buď pomocí digitálního pera na dotykové obrazovce, nebo to vyťukali jedním prstem. U všech v průběhu psaní proběhlo měření elektrické aktivity v mozku.

Ukázalo se, že vzorce propojení mozku byly mnohem propracovanější a rozšířenější u studentů, kteří psali rukou. Přesně kontrolované pohyby rukou, ke kterým dochází při psaní, podporuje učení a aktivuje mozek způsobem, který jiné formy zaznamenávání informací nedělají.

Existuje také jedna japonská studie z roku 2021. Ta zjistila, že lidé, kteří zaznamenávali informace o událostech do papírových kalendářů, vykazovali při zapamatování větší mozkovou aktivitu než subjekty, které zaznamenávaly stejné informace do smartphonu. Ti první si navíc vybavili informace o 25 % rychleji než ti, kteří je zadali do chytrého telefonu.

Pokud si potřebujete něco doopravdy zapamatovat, tak je rozhodně lepší si to zapsat rukou...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Writing by Hand Is Good for Your Brain
Frontiers in Behavioral Neuroscience: Paper Notebooks vs. Mobile Devices: Brain Activation Differences During Memory Retrieval
Frontiers in Psychology: Handwriting but not typewriting leads to widespread brain connectivity: a high-density EEG study with implications for the classroom


Nejčtenější články