Podle textu, který vyšel periodiku Aging Research Reviews, je pro zdraví mozku nesmírně důležité, když má váš život smysl. Může to také snížit riziko demence.
Výzkumníci vycházeli z údajů 62 250 lidí ze tří kontinentů. Ukázalo se, že ti, kteří našli smysl svého života, měli až o 19 % nižší riziko demence a kognitivních poruch, které zasahují paměť, řeč a myšlení.
Jak na demenci
Podle předchozích studí je pocit, že má život smysl, prospěšný pro zotavení ze stresu, což je spojeno se sníženým rizikem demence. Lidé, kteří našli smysl svého života, se i častěji zapojují do různých společenských a sportovních aktivit, což také může chránit před demencí.
„Programy prevence demence pro rizikové skupiny, které se zaměřují na pohodu, by mohly mít prospěch z upřednostňování činností, které přinášejí smysl života,“ cituje list Dailymail vedoucího autora studie Joshuu Stotta z University College London. Činnosti, které mají smysl, jsou podle něj lepší, než prosté hledání požitku, respektive zlepšení nálady.
A proč je tomu tak? „Honba za štěstím může občas zahrnovat bezduché nebo nezdravé chování, jako je přehnané požitkářství," řekl pro web Psychcentral psychiatr David A. Merrill. A toto je pomíjivé, na rozdíl od stavu, kdy má váš život opravdu smysl.
Zdroj informací:
Sciencedirect.com: Positive psychological constructs and association with reduced risk of mild cognitive impairment and dementia in older adults: A systematic review and meta-analysis