Zajímá vás, jak slavily Vánoce naše praprababičky? Jestli před sto lety byly Vánoce stejným konzumem jako jsou dnes, nebo šlo o svátky více poklidné? Jak se zdobil stromeček, co se jedlo a co se rozdávalo za dárky? Pojďte si zavzpomínat s námi.
Vánoce čerstvě po skončení první světové války byly chudé, ale lidé byli v euforii z ukončeného válčení a určité strádání si téměř neuvědomovali. Snažili se užít si Vánoce i s tím málem, co bylo k dostání.
Stromek
Vánoční stromeček byl součástí většiny domácností. I když zprvu nebyly k dostání žádné krásné skleněné ozdoby, stromečky přesto zářily barvami. Lidé si je zdobili ručně vytvořenými ozdobami z vaty, sušeného ovoce a slámy. Pokud byla k dostání, visela na stromě občas i nějaká čokoládová pochoutka. Někteří vytvářeli ozdobičky ze staniolu, aby se stromeček více třpytil. Voskové svíčky na skřipcích po čase vystřídala elektrická světélka, která stromeček krásně rozzářila.
Jídlo
Jídelní stoly byly chudší než dnes. Některé rodiny si vystačily s trochou chleba, mléka a když bylo k dostání droždí, zdobila vánoční stůl vánočka. Postupem času, když národ začal bohatnout, byla možnost sehnat již i exotické ovoce, ryby a maso. Šlechta si dokonce tradičně dopřávala na Štědrý večer šneky.
Dárky
Děti byly zprvu obdarovávány skromněji, dostávaly čokoládové nebo sladové bonbóny, které byly v té době dražším a hůře sehnatelným zbožím. S rozvojem ekonomiky začaly převažovat klasické hračky. U dívek vedly panenky se spoustou různého příslušenství. Chlapci uvítali pod stromečkem kovové hračky na klíček nebo stavebnici Merkur.
Obecně se Vánoce slavily velmi podobně jako dnes, v dobách větší chudoby se lidé více uchylovali do kostelů na vánoční bohoslužby a více se projevovala sounáležitost, za dob bohatších převládal konzum a jako v dnešních rodinách byly Vánoce spíše svátky o hmotných statcích.