Řada lidí musí dřív nebo později řešit otázku, zda si pořídit vlastní bydlení, nebo bydlení vyřešit pronájmem. V tomto článku se podíváme na výhody spojené s hypotékou na bydlení.
Cena nemovitostí je poměrně vysoká
Češi si obecně rádi pořizují vlastní bydlení, a to i přesto, že v posledních letech šly ceny nemovitostí nahoru. Situace se liší dle jednotlivých regionů, ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké všude.
Je to způsobené tím, že cenu určuje nabídka a poptávka. Dokud bude po bytech nebo domech vysoká poptávka, jejich cena se příliš snižovat nebude. Stále se totiž najdou kupující, kteří jsou kupní cenu ochotni zaplatit, a v Česku je vzhledem k poptávce po nemovitostech, bytů i domů stále málo hlavně ve velkých městech. Příčin je hned několik, mezi ty hlavní patří nedostatek prostoru pro výstavbu v žádaných lokalitách, částečně má svůj podíl i zdlouhavost stavebního řízení a příznivé v roce 2023 nejsou ani podmínky hypoték oproti předchozím letům.
O půjčky na bydlení je stále zájem
Podle zprávy ČNB poskytly banky v roce 2021 nové úvěry za 368 miliard korun, o rok dříve to bylo 217 miliard. Jen málokdo má skutečně celý obnos peněz na nákup nové nemovitosti, většina lidí tak musí sáhnout po hypotéce. V porovnání s rokem 2022 a predikcí roku 2023 však nebude ani počet, ani objem poskytnutých hypoték tak vysoký, a to i vzhledem k vyšší úrokové sazbě.
Jistým omezením tohoto řešení je samozřejmě finanční závazek, kdy můžete splácet půjčku na bydlení klidně i třicet let. Na druhou stranu bydlíte ve vlastním a neplatíte nájemné. Po jejím splacení máte vlastní nemovitost. Její hodnota navíc příliš v čase neklesá.
Díky bydlení ve vlastním si domov zařídíte podle svého
Vyberete byt či dům, který vám vyhovuje. Následně s vlastní nemovitostí pak můžete nakládat podle svých představ – rekonstrukce a přestavby podle svých přání, které byste v pronájmu nejspíš nerealizovali. I samotná rekonstrukce nebo zařizování nového domova bude něco stát. Na takové případy se hodí půjčka nebo hypotéka 2 v 1. Svůj domov si pak vytvoříte podle svých představ.
Na co se připravit, když chcete žádat o hypotéku
Zjistěte si podmínky, za kterých banky hypotéky mohou poskytovat. Není to složité, stačí využít kalkulačky hypoték na webu bank, kde se ve výpočtu orientačně dozvíte, kolik peněz vám banka může půjčit. Jedním z možných omezení je např. to, že vám banka podle pravidel ČNB nemůže půjčit víc než 90 % ceny nemovitosti (jedná se o tzv. LTV).
Z těchto důvodů je nutné počítat s tím, že alespoň část z kupní ceny nemovitosti budete financovat z vlastních zdrojů.
Důležitými parametry u výběru hypotéky je samozřejmě výše úrokové sazby a RPSN. Výše úroku bude mimo jiné záviset i na plánované délce fixace hypotéky. Na čím delší dobu si hypotéku zafixujete, tím vyšší budete platit úrok. Vždy je dobré porovnat nabídku hypoték z více bank.