Říkají tomu "Projekt Manhattan izolace", s odkazem na vývoj atomové bomby. Teď ale má jít o humánnější věc - cílem je plán na poražení globální pandemie.
Jedna věc je vymyslet řešení, druhá zase přenést ho do praxe. Alespoň pokud bude v Bílém domě sedět člověk, který na tiskové konferenci řekl, že by proti koronaviru mohla pomoct aplikace dezinfekčního prostředku do žil nebo do plic.
Fotogalerie
Druhý den sice Donald Trump obrátil a prý šlo z jeho strany o sarkazmus. Jenže u něj člověk nikdy neví. Možná se mu nakonec téměř konspiračně utajený projekt, který není z jeho hlavy, bude hodit.
Tajný spolek přebírá aktivitu
Deník The Wall Street Journal v pondělí poprvé popsal zajímavou, přímo ze stránek bestsellerových románů vystřiženou aktivitu - utajená skupina lékařů, podporovaných miliardářskými filantropy, destiluje neortodoxní myšlenky z celého světa, ve snaze nalézt nejlepší lék proti koronaviru.
Má fungovat jako přechod mezi farmaceutickými společnostmi, které hledají kontakty na osoby s rozhodovací pravomocí v Trumpově administrativě.
Skupina byla založena 33letým rizikovým investorem a lékařem Thomasem Cahillem, zakladatelem a řídícím partnerem bostonské společnosti Newpath Partners. Jeho kontakty mu umožnily shromáždit skupinu lidí, včetně laureáta Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu Michaela Roshbashe, jaderného vědce Dr. R. Scotta Kempa, ředitele laboratoře jaderné bezpečnosti na MIT, a průkopníka chemické biologie Dr. Davida Liu z Harvardu.
„Za 50 let, co jsem se účastnil lékařského výzkumu, jsem nikdy neviděl takovou spolupráci, jakou máme dnes,“ cituje článek miliardáře a filantropa Michaela Milkena, který je na skupinu také napojen.
Rychleji a lépe?
Členové skupiny říkají, že jejich „jedinou motivací je pomoci porazit vážnou hrozbu, které náš národ a svět nyní čelí.“
Možná právě to je cesta, jak předběhnout zkostnatělé byrokracie a urychlit boj s pandemií. A není v tom namočen Bill Gates, který se obvykle stane terčem konspiračních teorií, ať udělá cokoliv.
Podle The Wall Street Journal ředitel amerických Národních zdravotních ústavů, Francis Collins souhlasil s většinou doporučení, které skupina zatím předložila. Co je dobrá zpráva.
Ta horší je, že čtyř fázový program na poražení pandemie, který skupina připravila, se hodně spoléhal na lék remdesivir. Byl původně vytvořen proti ebole, ale byl podáván také pacientům s koronavirem. Jenže čerstvá klinická studie Světové zdravotnické organizace ukázala, že s rendesivirem nedošlo ke zlepšení stavu pacientů, ale ani k poklesu přítomnosti viru v jejich krevním oběhu.
Tady se může ukázat síla menší skupiny, která není svázána různými stupni řízení, nebo tím, jak se prezident vyspí. Když jedno řešení selže, okamžitě se můžou vrhnout na jiné.
Pokud by nakonec tajná skupina miliardářů, dotující vědce z celého světa, porazila koronavirus jako první, byla by v tom zajímavá ironie. Nebo také námět k dalšímu kolu spekulací, odkud virus vlastně pochází...
Jednou z pandemií nejhůř postihnutých světových metropolí je New York. Na mrazivé obrazy z jeho ulic se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroje: dailymail.co.uk, wsj.com, rfi.fr