Střídání zimního a letního času rozděluje společnost na dva tábory. Zatímco jedni jsou se změnou času dvakrát do roka zcela spokojeni, ti druzí by o tom nejraději ani neslyšeli. Posuny o jednu hodinu jim totiž přinášejí velké zdravotní i psychické problémy, které mohou skončit potratem nebo i sebevraždou.
Fotogalerie
Evropská unie nechala občany ve speciální anketě vyjádřit názor na přechody letního a zimního času. Drtivá většina uvedla, že je považuje za zbytečné a požaduje zrušení. Vzhledem k tomu, že 84 procent z více než 4,6 milionu respondentů se chce časového posunu zbavit, tak se Evropská unie rozhodla pro zrušení. K němu se ale stále nemá, a dokonce ani neuvádí, jaký čas by měl zůstat, jestli letní, nebo zimní.
V posledních letech se také poukazuje na to, že změna času už dávno neplní svoji funkci, kvůli které byla původně zavedena. Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1916 v zájmu úspory elektrické energie. Odborníci ale tvrdí, že letní čas nemá na spotřebu elektrické energie žádný vliv.
Přechod ze zimního na letní čas nastane 31. března a ručičky hodin se posunou o hodinu dopředu. Vědci ale upozorňují, že tato změna má velký vliv na naši psychiku a zatěžuje organismus. Studie poukazuje na to, že v prvních třech týdnech se zvyšuje počet srdečních záchvatů. Podle všeho za to může narušení biologických rytmů a s tím spojený stres i špatná kvalita spánku. Biologický rytmus našeho těla není schopen na takovou změnu zareagovat ze dne na den a z tohoto důvodu s ní má mnoho lidí problém.
Mezi další problémy způsobené přechodem letního a zimního času patří únava, zhoršení pozornosti, bolesti hlavy i malátnost. Vědci si také všimli, že při přechodu na letní čas se zvýšil výskyt potratů. Ten se týkal obzvláště žen, u kterých došlo k umělému oplodnění. Na vině může být únava a nedostatek spánku.
Posun času ovlivňuje i lidskou psychiku. Výzkum dokázal, že se změnou času roste i množství sebevražd. Podobné reakce se projevily zejména u mužů v prvních týdnech po změně času. Nárůst sebevražd může být opět spojen se změnou biologických rytmů, která negativně ovlivňuje citlivé povahy.