Rozhodli jste se k radikálnímu řezu a leží u vás už rozvodové papíry na stole? Nejste teď první ani poslední!
Podle nejnovějšího výzkumu Washingtonské univerzity se manželé nejvíce rozvádí v březnu a srpnu. Odborníci zkoumali žádosti o rozvod ve Washingtonu během let 2001 až 2015 a zaznamenali největší nárůst rozvoduchtivých párů právě v těchto dvou měsících.
Podle nich za to mohou prázdniny a dovolenkové období, které těmto měsícům předcházejí. Ve svých závěrech definovali prázdniny jako „optimistické cykly“, kdy nespokojené páry vidí příležitost začít něco nového a mnohdy úspěšně. A dalším viníkem mohou být i stresující prázdninové zážitky, které zanechají ve vztazích již nezacelitelné šrámy.
V současnosti experti provádějí obdobný výzkumu i v dalších amerických státech, aby si potvrdili, zda se toto chování opakuje i jinde než jen ve Washingtonu.
Jejich teorii nahrává i další výzkum z roku 2010, kdy dvojice David McCandless a Lee Byron analyzovali facebookové statusy. A podle nich se vztahy nejčastěji rozpadají kolem jarních prázdnin, letních dovolených a těsně před Vánoci.
Této dvojici oponuje ekonom Seth Stephens-Davidowitz. Jeho výzkum, citovaný v deníku The Washington Post, odhalil, že slovo „rozvod“ nejčastěji zadáváme do Googlu až 10 dní po Vánocích!
A nakonec ještě jedna studie zaměřená na facebookové chování nám úplně míchá kartami. Podle ní totiž lidé mění své statusy ze „zadaný/á“ na „single“ nejčastěji během letních měsíců.
I přesto, že se přesné měsíce u jednotlivých studií zcela neshodují, jedno můžeme říci s jistotou. Léto bývá pro většinu z nás přelomové. Tak si dávejte pozor, kam až vás vaše dobrodružství a rozevlátá letní nálada popostrčí.