Close search

Jste stále unavení? Poznejte signály, kdy může jít o onemocnění

Pixabay Zdroj: Pixabay

Kvůli vysokému pracovnímu vytížení a péči o rodinu se častá únava stala součástí života velkého množství lidí. Pokud vás ale tento pocit neopouští ani poté, co jste si měli možnost odpočinout, zpozorněte! Silná únava může signalizovat nemoc.

Štítná žláza

Produkuje hormony, které jsou potřebné pro správné fungování metabolismu. Štítná žláza buď může mít sníženou funkci, tedy hypotyreózu, nebo zvýšenou funkci, tedy hypertyreózu. Takže když štítná žláza "onemocní" a produkuje málo (nebo příliš mnoho) hormonů, následky na sebe nenechají dlouho čekat a vše se projeví na fyzické i psychické stránce člověka. Problémy se štítnou žlázou efektivně určují krevní testy, na které zájemce může objednat i praktický lékař.

Cukrovka

Jedním z dalších možných důvodů únavy může být cukrovka. Typickými příznaky je časté močení, velká žízeň, neplánované hubnutí a právě i silná únava.

Roztroušená skleróza

Toto chronické autoimunitní onemocnění způsobuje, že imunitní systém napadá nervová vlákna centrálního nervového sytému. To vede k zániku nervových buněk. Nemoc má mnoho příznaků a mohou se silně lišit, diagnózu může stanovit až lékař. Měli byste se však mít na pozoru, pokud se cítíte slabí a neobratní, bolí vás oči, cítíte brnění v končetinách nebo dochází k jejich znecitlivění, máte problémy udržet rovnováhu, polykat, vyprazdňovat se a trpíte sexuální dysfunkcí.

Celiakie

Toto onemocnění také patří mezi ty autoimunitní a je způsobené nesnášenlivostí lepku (glutenu). I když celiaci mají většinou problémy se zažíváním, někdy mohou trpět pouze silnou únavou. Tento příznak si pak nedokáží spojit s autoimunitním onemocněním.

Spánková apnoe

Tato nemoc způsobuje poruchy spánku spojené s dýchacími problémy, které mohou vést až k zástavě dechu. Dalším projevem apnoe může být chrápání, kdy tělo nedostává dostatečné množství kyslíku.

Chronický únavový syndrom

Tady název mluví skutečně za vše. Nemocný pociťuje skutečně silnou únavu, která způsobuje vysoký pokles jeho běžných aktivit, protože na nic už nemá sílu. Mezi další příznaky lze zařadit zvýšenou tělesnou teplotu, časté bolení v krku, zvětšení mízních uzlin a bolesti svalů i kloubů.

Důležité upozornění: Diagnózu konkrétní nemoci musí vždy stanovit pouze lékař! Pokud byste snad měli podezření na konkrétní nemoc, vždy zajděte za odborníky a neordinujte si nějakou vlastní medicínu!

A ZDE ČTĚTE PŘÍBĚH MILIARDÁŘKY, KTEROU JEJÍ VLASTNÍ NEMOC INSPIROVALA K ZALOŽENÍ ÚSPĚŠNÉ FIRMY:

Nejčtenější články