Close search

Když kojení sranda není. 5 nepříjemných situací, které mohou maminku potkat

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

Kojení je dnes ožehavé téma. V době, kdy se snažíme žít zdravě, bez éček, bez lepku, bez cukru, bez masa, se kojení zdá jako jeden z nejdůležitějších údělů matek. Pokud nekojíte - “jste na odpis”, i takhle se může žena v dnešní době plné předsudků cítit. Máme pro vás 5 nepříjemných situací, které vás mohou při kojení potkat. Jak si s nimi poradit?

1. Bolestivé bradavky

Skoro každá kojící žena tento problém zná. Poranění bradavky většinou vzniká hned prvním přisátím dítěte, kdy dochází k poškození kožního krytu bradavky a každým kojením se zarůstající oděrka strhne a vzniká kolotoč urputných bolestí. Co s tím? Důležité je snažit se o správné přisátí dítěte, tedy aby vzalo do úst co nejvíc vašeho prsu a netahalo pouze bradavku. Můžete vyzkoušet různé polohy při kojení, některé si dítě oblíbí víc a snáz se při nich k prsu přisaje. Dále je důležité prsy větrat, alespoň doma odhoďte na pár hodin podprsenku a nechte proudit čerstvý vzduch, který na ranky působí blahodárně. Potírání mastmi či mateřským mlékem může také zmírnit bolestivost a urychlit hojení. V těžších případech je možnost po nějakou dobu používat umělohmotné kloboučky, které bradavky ochrání, když dítě saje. Důležité je myslet na to, že i když to bolí, je třeba kojit stále z obou prsů, jinak si zaděláváte na další problém – tedy retenci mléka (podrobněji dále v článku).

2. Nedostatek mléka

Tento problém trápí mnoho žen, někdy již od začátku, někdy se rozvine až během kojení. Produkci mléka ovlivňuje stres a celkově psychika, která dělá při kojení divy. Pokud je žena od počátku mateřství pod tlakem, tím spíš má potíže se rozkojit. Ženy, které o kojení téměř nepřemýšlí, zpravidla kojí jedna báseň. Produkci mléka, kromě toho, že se hodíte do pohody, ovlivníte zvýšeným příjmem tekutin. V obchodech a lékárnách jsou k dostání kojící čaje a speciální drinky, které většinou dobře chutnají a kojení pozitivně ovlivňují. Za zkoušku stojí také homeopatika, která jsou již celkem snadno na našem trhu k sehnání. A nezastupitelnou roli má samotné dítě, prostě větší poptávka přímo úměrně ovlivňuje nabídku, takže přikládat, přikládat, přikládat.

3. Retence mléka

Máte prsa bolestivá, nalitá a tvrdá jako kámen? Nejspíše mléka produkujete až moc. V prvních dnech po porodu bývá tento problém celkem častý, nějakou dobu trvá, než se vaše tělo s kojencem dostane do určité harmonie, kdy vytvořený objem mléka bude pro miminko na míru. Jak si pomoci, když už k zatvrdnutí mléka v prsu dojde? Důležité je prs správně vyprázdnit, tedy pokud máte pocit, že vám v prsu zůstávají zatvrdliny i po kojení, přebytečné mléko odsajte nebo odstříkejte. Ale pozor! nepřehánět to, odstříkávejte pouze do změknutí prsou. Všeho moc škodí a když budete odstříkávat až moc, další přemíra mléka se vytvoří a vznikne začarovaný kruh.

4. Preference jednoho prsu

Někdy se může stát, že si miminko oblíbí jeden prs více. Z něj vesele pije, ale u druhého se kroutí a pláče. Může jít o lepší tok mléka v jednom prsu, někdy je preference levého prsu vysvětlována tím, že dítě slyší lépe tlukot maminčina srdce. Ať už je důvod jakýkoliv, neměla byste vzdát kojení z odmítaného prsu. Pokud budete přikládat jen k jednomu, může ve druhém prsu dojít k retenci mléka a následně k zánětu a také dochází k velké asymetrii prsou, která vás může trápit i do budoucna. Jak přimět dítě, aby se z odmítaného prsu napilo? Nabídněte mu jej jako první, zkuste před nakojením prso rozmasírovat v teplé sprše a trochu odstříkat – uvolní se mlékovody a proud mléka bude silnější. Zkuste před nakojením potřít bradavku trochou mléka, ať miminko navnadíte, uvidíte, že si brzy oblíbí i druhé prso.

5. Zánět prsu

Zánět prsu se většinou projevuje zarudlým, zatvrdlým, teplým prsem nebo jeho částí, můžou se projevit další příznaky jako je horečka a celková schvácenost. Tento problém v těžších případech nepodceňovat a raději si dojít k lékaři, ale lehké formy lze zvládnout doma. Myslete na to, že zánět vzniká většinou na podkladě retence mléka, takže i když prso velmi bolí, nepřestávejte z něj kojit. Vždy se jej snažte nabídnout dítěti jako první a pokud i po nakojení zůstává zatvrdlé, pokuste se odstříkat do úlevy. Po nakojení prso zchlaďte např. mokrou plenou, ale klidně můžete využít babské rady a použít tvaroh.. Před kojením naopak můžete prso zahřát a mírně rozmasírovat, aby se mléko dobře uvolňovalo. Pokud se však stav nelepší ani po cca třech dnech domácí léčby, raději navštivte lékaře.

A co když opravdu kojit nejde? Trápíte se vy, miminko a nakonec celá rodina. Ano, někdy prostě žádná rada nepomáhá. Klid! Raději než se hroutit, sáhněte po mléku umělém. Vždyť to není žádná tragédie.

 

 

Nejčtenější články