Close search

Krize středního věku? Hrozí vám zesměšnění, říká odborník Cimický

pixabay Zdroj: pixabay

Jste na prahu čtyřicítky a máte pocit, že život kolem vás se zastavil v nulovém bodě? Na partnerovi neoceňujete jeho kvality, práce vám nepřináší radost a je spíše rutinou, vaše děti si začínají žít svým životem. Díváte se do zrcadla vlastního života a pokládáte si otázky: Co dál? Jak? A třeba i zůstat na místě či odejít za něčím novým? To jsou první příznaky krize středního věku, která pro některé jednotlivce může být hodně nebezpečná - člověk totiž může napáchat mnoho škod, ale klidně se i zesměšnit. Alespoň to si myslí přední český psychiatr Jan Cimický, kterého jsme oslovili.

Co je krize středního věku?

Krize je podle Cimického jakousi akademickou kategorií, kdy u žen a u mužů zaznamenáváme velké rozdíly. "Ono to funguje u člověka asi tak, že u žen dochází k hormonálním změnám, ale rychle se vše vrací do normálu a u mužů  je to pozvolné a delší.

Po třicátém roku života muže dochází k úbytku hormonů, které jsou důležitá pro takové ty běžné projevy. Zejména se bavíme o základním hormonu zvaný testosteron, který udržuje takovou tu pohlavní svěžest," popisuje přední český psychiatr. Podle něj se u mužů krize středního věku dostavuje v nejvyšší míře mezi 40 až 50 rokem života. 

Tělo chřadne a volá o pomoc

Když se dostaví u muže krize středního věku, je to moment, kdy se psychicky dostává do víru otázek. "V tomto věku dochází k úbytku fyzických sil, začínají se objevovat krátkodobé výpadky v rozpomínání, které se zase rychle srovnají, ale jde o alarmující moment, kdy se člověk začíná obávat stárnutí a celkové použitelnosti. Stáří se blíží a člověk si chce ještě něco užít.

Projev je takový, že se chová nepřiměřeně, ať už jde třeba o barvení vlasů, nepřirozené oblékání, dochází ke kontaktu s mladšími ženami, aby si dokázal, že je stále sexy. Dá se říct, že chce s mladšíma udržet krok, což bývá mnohdy směšné," míní Cimický s tím, že krize středního věku v podobném extrému se netýká každého. 

"Projev není u každého stejný. Řada lidí si projde obdobím, které je kritické bez výkyvů, ale jen těžko odhadnout předem u koho se to projeví a jak se to projeví."

Řešení existuje

Hormonální změna, která je hlavní příčinou ve vidění věcí jinak, se dá napravit. Podle Cimického existují dvě možnosti, jak s člověkem, který doposud žil spokojený život, ale pozvolna vyhodnotil věci jinak, pracovat. 

"Jedním z řešení je lékařská pomoc, kdy se dotyčnému mohou se změřit hormonální hladiny - a lze je doplnit. Druhou variantou je nechat to odeznít, aby se věci dostaly do normálních kolejí. Tyto excesy totiž nevydrží dlouho.

Hrozbou ale může být, když muž si v jinak spokojeném manželství najde mladší partnerku, aby si něco dokázal. Povětšinou brzy zjistí, že to není ta správná cesta. Druhý partner, v tomto případě manželka, by měla zachovat chladnou hlavu," radí Cimický a připomíná, že dobrou volbou je i pomoc od druhého partnera. 

Tolerance a moudrost od partnera je důležitá

Přední český odborník poukazuje na to, že krize středního věku má za následky i rozpady vztahů či manželství. "Stává se to. Záleží na toleranci druhého partnera. Dobré je dopřát partnerovi určitý čas, aby se ten stav srovnal. Tam kde je žena moudrá a má doma zjančeného partnera, ve chvíli kdy mu sbalí kufry a vyhodí ho, tak mu to v jeho rozhodnutí jen ulehčí.

Oba přichází o hodně. Partner, který prožívá krizi, se rozhodovat nechce. Když žena vydrží a bude mít trpělivost, je tu šance, že krizí zatížený partner zkonstatuje, že by si novým vztahem nepomohl," vysvětluje Jan Cimický, že mnoho lidí se ocitne v období, v němž mohou napáchat velké škody, pokud situaci dobře nevyhodnotí. 

Krize středního věku je přechodným obdobím, kdy člověk má svůj život jen ve svých rukách. V tomto zlomovém období středního věku je dobré si tuto skutečnost jasně uvědomit. A nepodcenit fakt, že jsme zodpovědní za vše, co se v našem životě odehrává. Vždy ale existuje řešení, v nichž lze něco získat a přitom co nejméně ztratit. Záleží na přístupu a každém z nás.

 

Nejčtenější články