Každý pár prožívá ve vztahu krizové momenty. Je to přirozený vývoj, který však při nevhodném řešení problému může dopadnout i rozchodem. Víte, jak zažehnat podobné nebezpečí?
První vážnější partnerská nebo manželská krize se objevuje mezi třetím a sedmým rokem vztahu. Pokud se páru nepodaří toto úvodní problémové období překonat, může dojít k rozchodu. Druhá krize přichází po uplynutí přibližně dvaceti let od začátku vztahu. Je to období, kdy děti už vyrostly a opouštějí domov. Manželé po mnoha letech zůstávají zcela sami, jen oni dva, a často si k sobě opět musejí najít cestu.
Fotogalerie
Problémy ve vztahu neznamenají jeho definitivní konec, jen to stojí mnoho úsilí je překonat. Podle odborníků jsou klíčem k harmonickému vztahu jasně vymezené role i hlavní autorita v rodině, jasná komunikace a tvořivost. Krize se však vyskytují v každém vztahu a poté je nutné najít cestu, která přivede k jejímu řešení.
Začít u sebe
Vzájemné a bezpředmětné obviňování nevede k ničemu dobrému. Je dobré se na chvíli zamyslet a říct si, zda daná komplikovaná situace je skutečným problémem, který potřebuje trvalé řešení. Nebo zda se jedná jen o výjimečnou záležitost, která vznikla například z nečekané situace.
Pojmenování problému
V boji proti nepříteli je nejdříve nutné daného protivníka identifikovat. Pokud má původce problému konkrétní jméno, stává se hmatatelným a je mnohem jednodušší si s ním poradit.
Komunikace
Když dojde k pojmenování problému, je důležité najít jeho řešení. K tomu neodmyslitelně patří komunikace, která ale může být otevřená a někdy až nepříjemná. Koneckonců se jedná o řešení starostí, a to nikdy nebývá nic lehkého.
Strach musí pryč
Spojení partnerské krize a strachu je zcela logické, nehledě na to ale musí zmizet nenávratně pryč. Během hledání řešení musejí být partneři k sobě upřímní a beze strachu vyjadřovat svoji nespokojenost nebo návrhy.
Partnerův názor
Přijmout postoj partnera bývá někdy těžké. Je důležité si ale pamatovat, že každý má svoji pravdu. Takže vyslechnout si a případně přijmout názor toho druhého může být dobrým krokem k řešení situace.
Plánování budoucnosti
Při řešení krize nelze zapomínat na to hezké, co spolu partneři prožili a jaké city k sobě navzájem sdílejí. Plánování budoucnosti a společných chvil může vztah opět oživit.
O TOM, ŽE TO OBČAS SKŘÍPE I MEZI ZNÁMÝMI OSOBNOSTMI, ČTĚTE ZDE: