Podnikat se členy rodiny je vždy riskantní, jelikož jakýkoliv pracovní konflikt může přerůst ve velkou hádku. Avšak existují klany, které nejen že spolu dokáží řídit nadnárodní společnosti, ale také si díky své spolupráci přišly na obrovský majetek. Jaké jsou nejbohatší rodiny světa?
Umíte si představit vydělávat každý den okolo 100 milionů dolarů (2,25 miliardy korun)? Tuto vysokou částku, která vystačí mnohým hollywoodským režisérům pro natočením skutečného filmového trháku, si nejbohatší rodina světa připisuje během jednoho dne na svůj účet. Kdo jsou ale ty nejbohatší klany a čemu se věnují?
Fotogalerie
Majitelé řetězců
Americký klan Waltonových je tím nejbohatším na světě. Tato rodina podnikatelů totiž vlastní nejrozšířenější obchodní řetězec v USA. Odhadovaná hodnota jejich majetku by se měla pohybovat někde okolo 191 miliard dolarů, což dělá neuvěřitelných (4,3 bilionu korun). Jen pro porovnání, nejbohatší člověk na světě, kterým je neustále CEO a zakladatel Amazonu, Jeff Bezos, se může pochlubit majetkem 111 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Například vládou schválený deficit českého státního rozpočtu pro rok 2019 měl tvořit 40 miliard korun a s nadsázkou by se dalo říct, že tuto částku by si rodina Waltnových mohla dovolit utratit zcela bez problémů.
Jako z Marsu
Pokud patříte mezi příznivce sladkostí a potrpíte si na produkty jako tyčinky Snickers, Milky Way, Twix nebo Mars, pak patříte mezi jedince, kteří přispívají k rodinnému bohatství druhého nejmovitějšího klanu na světě. Rodina Marsových totiž vlastní stejnojmennou společnost Mars Inc. a příslušníci tohoto klanu už více jak sto let budují své impérium. Jejich společnost se mimo jiné věnuje produkci sladkostí a produktů pro péči o zvířata. Odhady kolem celkové hodnoty jejich majetku se dost často liší, někdy se uvádí částka 89,7 miliard dolarů (2 biliony korun) a agentura Bloomberg si stojí za sumou 127 miliard dolarů (2,85 bilionu korun). Každopádně je zcela jasné, že tato rodina nežije v nouzi a za minulý rok si do svého rozpočtu připsali 37 miliard dolarů (832 miliard korun).
Výdělečná chemie
Během svého života dokázali bratři Kochové zbohatnout v oblasti chemického, petrochemického a energetického průmyslu. David a Charles se tak dlouhodobě přiřadili k nejbohatším lidem na světě. Mladší z bratrů, David, zemřel na konci srpna, kdy prohrál dlouholetý boj s rakovinou prostaty. Konglomerát firem Koch Industries rodině přinesl majetek v hodnotě 125 miliard dolarů (2,8 bilionu korun). Oba bratři jsou známi svojí politickou činností a podporou republikánské strany, také dlouhodobě dávali peníze na vzdělávání, zdravotnictví, kulturu i ochranu lidských práv.
Králové luxusu
Francouzský miliardář Bernard Arnault je sice znám jako zakladatel svého úspěšného nadnárodního konglomerátu LVMH, který se zabývá tvorbou a prodejem luxusního zboží, avšak jeho děti se dlouhodobě podílejí na vývoji a úspěchu rodinného podniku. Proto je zcela možné přirovnat i tento klan k těm nejbohatším na světě hlavně ve chvíli, kdy se Arnault stal tento týden v pondělí na malý okamžik nejbohatším člověkem na světě. Díky růstu akcií své společnosti tak výše jeho majetku překonala jmění zakladatele Amazonu, Jeffa Bezose. O pár hodin později se ale hodnota akcií opět změnila a francouzský miliardář tak skončil s celkovou hodnotou majetku opět okolo 109,3 miliard dolarů (2,5 bilionu korun).
Arnaultovi pomáhají řídit jeho společnost tři z jeho pěti dětí. Jeho dva nejstarší potomci, dcera Delphine (44) a syn Antoine (42), mají řídící funkce v otcově společnosti a starají se o různé značky, které spadají pod LVMH. Delphine působí dlouhé roky ve vedení značky Louis Vuitton, kde zastává pozici ředitelky a viceprezidentky. Mladší ze sourozenců, Antoine, začínal svoji kariéru také pod značkou Louis Vuitton, nyní ale působí jako CEO značek Berluti a Loro Piana. Třetí syn Alexandre (27) z druhého manželství spravuje jako CEO značku luxusních zavazadel Rimowa.
Černé zlato
Saúdská královská rodina, tedy dynastie Saúdů, se rozrůstá již přes tři století a nyní se jejich majetek odhaduje na 100 miliard dolarů (2,25 bilionu korun), skutečná čísla samozřejmě nejsou známa, jelikož si královská rodina velice hlídá soukromí. Mnoho financí tato rodina získala díky svému postavení monarchů. Značnou část jejich příjmů samozřejmě tvoří i ropný průmysl, který jim přináší miliardy na účet.