Stačila jedna fotka, na níž jsou patrné pravidelné kruhové výstupky, jakési hrudky, které se vkládaly do otvorů v kamenných blocích, a byla na světě nová teorie. Podle ní si starověcí stavitelé vypomáhali způsobem, jaký dnes známe zejména ze stavebnic značky Lego.
Dánský truhlář Ole Kirk Christiansen začal vyrábět hračky v roce 1932 a krátce na to pojmenoval svojí společnost Lego, co bylo spojení rázy "leg godt" (česky hraj si dobře).
Fotogalerie
V roce 1947 přešla společnost na výrobu z plastu a dva roky na to poprvé představila lego kostky v podobě, jaké je známe dnes.
Pravěké lego?
Fotka vrchní části menhiru se objevila na Twittru nadace English Heritage, které Stonehenge patří, respektive jej má ve správě. „Toto je zřídka viděný pohled na vrchol jednoho z obřích pískovcových kamenů. Vyčnívající čepy jsou viditelné a odpovídající vodorovný překladový kámen by měl vysekané otvory. Trochu jako pravěké lego!" píše se v příspěvku.
ah, where it all began❤️
— LEGO (@LEGO_Group) April 14, 2020
A samotná společnost Lego na to reagovala komentářem, že tedy tam to všechno začalo. A doplnila ho srdíčkem.
Lego přežije všechno
V dobách vzniku Stonehenge ještě nebyly k dispozici kovové nástroje, takže pokud to řekneme jednoduše, kámen musel být opracován jiným kamenem. A Stonehenge je unikátní také tím, že jde o jediný známý kamenný kruh, v němž jsou monolity spojené právě tímto "lego" způsobem.
„Jako společnost, která si klade za cíl inspirovat a rozvíjet stavitele zítřka, bylo překvapením, když jsme byli spojeni s prehistorickými staviteli," uvádí se ve stanovisku společnosti Lego. A porovnání s kameny slavné památky přijímají s pokorou.
Na další zajímavosti o Stonehenge se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroj: edition.cnn.com