Vypadají jako fotky prohnané instagramovým filtrem. Ve skutečnosti byly vytvořené tzv. fotochromem, kdysi hodně populárním způsobem, jak zvěčnit svět barevně v době, kdy byly skutečné barevné fotografie ještě v plenkách.
„Výsledky kombinují pravdivost fotografie s barvou a bohatostí olejomalby nebo jemným tónováním nejkrásnějšího akvarelu. Barvy jsou absolutně trvalé a dosahují síly přírody, která tak často chybí v ručně barvené práci," píše se v dobovém katalogu společnosti Detroid Publishing Company z roku 1901, která si nechala technologii fotochrom patentovat pro severoamerický trh.
Fotogalerie
Svět v barvě
Dnes na to postačí jednoduchý filtr či aplikace, před více než sto lety se tento pohlednicový efekt vyráběl komplikovanějším způsobem. Fotochrom je fotolitografický tiskový proces, jehož tiskové prvky tvoří asfaltová vrstva na litografickém zrněném kameni. Zjednodušeně řečeno se z černobílé fotografie udělal barevný obrázek.
Samotný proces vymyslel v osmdesátých letech 19. století Hans Jakob Schmid, zaměstnanec švýcarské společnosti Orell Gessner Füssli, jejíž kořeny sahají až do 16. století.
Vysoce ceněné kousky
Název fotochrom vznikl spojením dvou řeckých slov photos (světlo) a chroma (barva) a znamená tedy přibližně barevný světelný obraz. Není to přímo druh barevné fotografie, ale ofsetový tisk, při kterém se negativ černobílé fotografie prosvítí na litografický kámen potřený směsí asfaltu. A pro každou barvu se vyrábí samostatná asfaltová vrstva.
Fotochrom byl ohromně populární zejména v poslední dekádě 19. století, kdy představoval jedinou široce dostupnou možnost, jak vidět svět v barvách. V USA k jeho rozmachu přispělo zavedení ceny 1 cent za pohlednici (list stál 2 centy), a tak se koncem 19. století tiskly a posílaly statisíce pohledů, ze kterých se později staly vysoce ceněné sběratelské kousky.
Na fascinující snímky z 19. století se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroj: Library of Congress, leporelo.info, Wikipedie.org, museum.de