Close search

Patos, kostým z americké vlajky a pravý hák Hitlerovi. Legendární Captain America vydělává miliardy

Paramount Pictures Zdroj: Paramount Pictures

Není divu, že dnes jeho kostým vypadá poněkud komicky - spíchli mu ho před osmdesáti lety z americké vlajky, na hrudi má hvězdu, v ruce štít s bílými i červenými pruhy a je patriot k pohledání. Ale protože ho ve snímku Captain America: První Avenger, který dnes večer odvysílá Nova, pojali správně pulpově a s nadhledem, vykročil z řad prostých komiksových příběhů.

Je jich tolik, že by si Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku klidně mohl udělat tucet epizod svého online seriálu o vlajkách. A nejenom na americké půdě, kde kromě Captaina Ameriky nosí kostým z tamější vlajky třeba SuperPatriot, Mister U.S. a desítky dalších.

Na starém kontinentně existuje třeba Captain Britain, který má už v jménu vysvětleno, jaká vlajka tvoří jeho outfit.

Kluk jde do války

Steve Rogers na tom není se zdravím zrovna nejlépe a chybí mu i nějaké centimetry na to, aby mohl narukovat. Všichni jeho kamarádi už jsou v uniformě a válčí s nacisty, jenom on má sedět doma a držet jim palce. Jenže Steve není z takového těsta a snaží se prosmyknout do uniformy za každou cenu. Pak si jeho odhodlání všimnou ti správní lidé a zapojí ho do projektu na vytvoření supervojáka. Steve jako pokusný králík uspěje, ale kvůli sabotáži je jediný. A stává se symbolem národa, hrdinou oděným do americké vlajky, nezastavitelným mužem akce, který vždy všechno zachrání. A ještě u toho stihne prodat nějaké válečné dluhopisy.

Musíme brát v potaz, že postava Captain America vznikla v roce 1941. Ovzduší patriotickým typům nahrávalo a vlajkou okostýmovaný frajer, který tu a tam nabančí Hitlerovi, se dobře prodával.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Per Axbom (@axbom),

Střih o víc jak šest dekád, kdy se formující Marvel Studios dívají do své kartotéky postav, které nakladatelství Marvel Comics v těžkých časech nestihlo rozprodat filmovým studiím. X-Meni byli pryč, Fantastická čtyřka a Spider-Man také, jim zůstaly jenom práva na druholigové hrdiny.

Šéf Marvel Studios Kevin Feige narýsoval plán, v němž figuroval ten nezajímavý zbytek - Iron Man, Thor a Captain America - nejdřív v samostatných projektech, které by měly vést ke společným. Tak jak to je i komiksech.

A zatímco první dva hrdinové dostali filmy ze současnosti, voják si střihl retro zasazené do druhé světové války. Ono to bylo spíše takové futuretro s podivnými vynálezy, nacisty koketující s magií a podobně. A díky tomu, že snímek Captain America: První Avenger (2011) režíroval Joe Johnston, který má za sebou třeba Rocketeera (1991) nebo první Jumanji (1995), vydoloval z předlohy unikátní směs patosu, ale také napětí a pulpového dobrodružství, tedy mix podobný slavnému Indiana Jonesovi. Jen hlavní je hrdina o poznání cudnější, méně vsází na svoje vědomosti a víc se pere.

Levný hrdina?

Ve skutečnosti není Captain America prvním Avengerem, protože v komiksové předloze Avengers založili Ant-Man, Wasp, Hulk, Iron Man a Thor. A když emočně nestabilní Hulk odešel, jeho místo zabral právě kapitán.

Do hlavní role filmové verze se původně počítalo s někým z dvojice Ryan Phillippe a John Krasinski, ale volba nakonec padla na Chrise Evanse, který už měl komiksové zkušenosti z dvou dílů Fantastické čtyřky. Musel, jak už je v Marvel Studios zvykem, podepsat dlouhodobý kontrakt a za málo peněz. První film mu vynesl jenom 300 000 dolarů.

Evans nejdřív několikrát nabídku odmítl, protože se bál, že mu sláva spjatá s takovými velkofilmy naruší soukromý život. Zasáhl kolega Iron Man, respektive Robert Downey Jr., který ho nakonec přesvědčil, ať smlouvu podepíše. Ten Downey, který se pak stal s padesátimilionovými honoráři nejlépe placeným hercem Marvelu a svojí vahou vydoloval zvýšení gáže i pro ostatní herecké kolegy. A Evans se s přibývajícími filmy dostal na víc jak dvacetinásobek původního honoráře.

Není divu, když se z trilogie Captain America stal obrovský byznys a třetí díl s podtitulem Občanská válka si jenom z kin odnesl 1,15 miliardy dolarů. Žádný z jeho slavnějších kolegů, ať už jde o Batmana, Supermana, Spider-Mana nebo i X-Meny nikdy samostatně nevydělal víc.

Na zajímavé momenty z filmu Captain America: První Avenger se můžete podívat do GALERIE:

Nejčtenější články