Francouzský snímek Nedotknutelní z roku 2011 utržil po celém světě přes 444 milionů dolarů a získal Českého lva v kategorii Nejlepší zahraniční film. Dnes večer ho odvysílá ČT 2.
Nemohli být víc odlišní. Jeden patří do nejvyšších kruhů, je doma v na míru šitých oblecích a lepší společnosti. Druhý má záznam v trestním rejstříku, problémy se na něj lepí a oblečením připomíná drogového dealera.
Fotogalerie
Ten první je po nehodě na paraglidingu ochrnutým kvadruplegikem, který od krku dolů nic neovládá, a život rezignovaně přenechává ostatním. Ten druhý je jeho pravý opak i v tomto směru.
Nedotknutelní ožívají
Milionář Philippe (François Cluzet), hledá někoho, kdo by o něj pečoval. Driss (Omar Sy) nemá zkušenosti a moc o takový druh práce nestojí, ale nakonec je přijat. Brzo se ukáže, že jeho lidský přístup dokáže víc, než zástup školených pečovatelů a rezignovaného Philippa přesvědčí, že i když mu život hází do cesty překážky, stojí za to jít dál. Stojí za to žít. Na oplátku objevuje úplně nové dimenze. Vážnou hudbu, galerie moderního umění, vytříbené způsoby chování a jídlo, které se nepodává v bulce s kečupem a hranolky.
Příběh francouzské komedie Nedotknutelní (2011) zní jako pohádka o bohatém muži, kterému pomocník z nižších vrstev otevře oči. Je to jeden z klasických motivů a ve filmech nebo literatuře byl zpracován nesčetněkrát. Tady ale jde o mírnou odchylku - Philippe není zlovolný boháč, který ubližuje chudým, ale muž, jenž ztratil chuť žít. A peníze, majetek nebo postavení ve společnosti jsou mu na nic.
Osud bez víz
Je to zkrátka hodně pohádkové a nepravděpodobné setkání. Jenže k němu opravdu došlo. Nedotknutelní totiž vychází ze skutečného příběhu francouzského obchodníka s korsickými kořeny Philippa Pozzo di Borga. Historie jeho rodiny sahá do šestnáctého století, mezi předky má diplomaty a šlechtice. Když v roce 1993 ochrnul po nehodě na paraglidingu a diagnóza zněla paraplegik s diabetem, pokusil se o sebevraždu omotáním hadice z přívodu kyslíku kolem krku. Pak mu ale vesmír poslal záchranu, alžírského imigranta Abdela Selloua, který potřeboval práci, aby získal francouzská víza.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
„Necítil se mnou lítost. Byl neuctivý, drzý a měl pobuřující smysl pro humor. Najednou jsem zjistil, že si užívám života znovu, měl jsem pocit, jako bych nevěděl, co bude dál,“ vzpomínal di Borgo v roce 2012 pro The Telegraph.
Sellou byl chlap, jakého po svém boku potřeboval. Bylo jedno, že má záznam v trestním rejstříku, když ho vrátil zpátky do života. A to i díky neortodoxním vtípkům, jako je třeba ten, který vlastně rámuje i film. Abdel překročí rychlost v Philippově Rolls-Royceu a po krátké honičce policii přesvědčí, že jeho zaměstnavatel spěchá do nemocnice se záchvatem.
„Choval se ke mně tak, jak jsem to v těch těžkých časech potřeboval,“ dodává di Borgo. „Musel jsem se vrátit zpátky na trať. A lítost je poslední věc, kterou jsem potřeboval. Lítost je beznadějná. Lítost je to, co ti někdo dá, když se bojí o tebe postarat.“
Milionář dnes žije s druhou manželkou Khadijí v Maroku a společně vychovávají tři dcery. Dvě jsou její, třetí si adoptovali.
Úspěšný francouzský export
Stamilionové tržby a světový věhlas Nedotknutelných logicky vyvolal odezvu v Hollywoodu a na anglicky mluveném remaku se začalo pracovat krátce po premiére originálu. Producenti chtěli do role Della obsadit velké hvězdy jako Jamie Foxx, Idris Elba nebo Chris Rock, a paralyzovaného milionáře si měl střihnout britský elegán Colin Firth. Nakonec ústřední duo ztvárnili komik Kevin Hart a Bryan Cranston, který je známý zejména ze seriálu Perníkový táta. Snímek měl premiéru na Filmovém festivalu v Torontu již v roce 2017, ale propuknutí sexuálního skandálu kolem mocného hollywoodského producenta a distributora Harveyho Weinsteina ho poslalo na dva roky do trezoru. Do kin šel až na začátku loňského roku. Na úspěch originálu nedosáhl ani zdaleka.
Americká verze ale nebyla první. Již v roce 2016 vznikla indická kopie Oopiri (volně přeloženo jako Dýchání) a také argentinská Inseparables (Nerozluční). Ústřední příběh o znovuobjevené chuti žít je totiž univerzální a může fungovat v jakékoliv zemi nebo jazyku.
Na francouzský hit Nedotknutelní a jeho další mezinárodní verze se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroj: The Telegraph