Na každého skřítka přijde čas od času úzkost. Možná kvůli strachu z příšery pod postelí, možná ze zápisu do první třídy. Ať už se vám jeho strachy zdají pochopitelné, nebo ne, nepodceňte je – mohly by přetrvat ve formě fobie. Dodejte ratolesti pocit bezpečí pomocí těchto 20 magických vět.
1. „Můžeš to namalovat?“ Kreslením se dítě zbaví úzkosti, která ho popadne, když nemůže najít slova.
2. „Mám tě ráda. Jsi v bezpečí.“ Když má nejmenší strach, cítí nebezpečí. Tato slova mu pomůžou připomenout, že se nemá čeho bát.
3. „Představ si, že nafukujeme obří balón. Zhluboka se nadechneme a nafoukneme ho, než napočítám do tří.“ Několik hlubokých nádechů a výdechů zklidní psychiku ratolesti, zvlášť když je zakamuflujete tak, aby vypadaly jako hra.
4. „Teď něco řeknu a chci, abys to po mně zopakoval/a: ,Dokážu to.‘“ Zopakujte toto společně desetkrát a různě hlasitě. Tento trik pomáhá vrcholovým atletům naladit se na vítěznou vlnu.
5. „Proč si myslíš, že ho máš?“ Zvídavým přístupem pomůžete potomkovi pojmenovat strach.
6. „Co se bude dít potom?“ Přeneste pozornost na události, které navazují na tu, jíž se dítě bojí. Zdůrazněte, že jde jen o časově ohraničenou záležitost, která za pár okamžiků chvíli skončí.
7. „Jsme nezastavitelný tým!“ I když u svého skřítka nejste fyzicky, tato slova mu pomůžou získat sebedůvěru, protože mu připomenete, že v ničem není sám.
8. „Říkej nahlas se mnou: ,Jsem bojovník! Jsem nezastavitelný!‘“ Bojovný pokřik před bitvou pomáhal rytířům porazit strach. Stejně to funguje, pokud se vaše ratolest bojí písemky nebo něčeho jiného.
9. „Kdyby to, jak se cítíš, mělo vypadat jako příšerka, jak by vypadala?“ Dostane-li potomkův strach konkrétní obrysy, snáze se s ním vypořádá.
10. „Nemůžu se dočkat až…“ Dovolte dítěti vyslovit nahlas to, co se mu honí v hlavě. Uvolní mysl a nebude roztěkané.
11. „Odlož svou starost na polici, zatímco budeme… Pak ji tu vyzvedneme.“ Komplex, trauma či špatná nálada radost z narozeninové oslavy překazí. Naučte svého potomka hodit trable za hlavu.
12. „Pojďme se o tom dozvědět něco víc.“ Porozumění problému je klíčem k jeho vyřešení. A když pro to použijete lehce investigativní metodu, bude se chtít ratolest vypovídat sama.
13. „Pojďme spočítat…“ Ideální metoda, jak dítě rozptýlit kdykoliv a kdekoliv. Počítat můžete auta, lidi s červenými kalhotami, cokoliv.
14. „Zavři oči. A zkus si představit...“ Tato technika působí jako meditace, akorát uzpůsobená na míru dětem. Až bude mít syn či dcera zavřené oči, veďte ho/ji mentálně na místo, ve kterém se bude cítit v bezpečí. Ať už je to jeho/její pokoj či skákací hrad.
15. „Také mám občas strach / jsem nervózní / bojím se.“ Ukažte ratolesti, že bát se nebo mít strach je normální.
16. „Pojďme si sepsat seznam věcí, které máš rád/a.“ Strach dokáže paralyzovat přemýšlení. I to dětské. Ratolest se zařekne, že je všechno špatně, a zapomene i na věci, které ji dělají šťastnou. Připomeňte jí je.
17. „Nejsi sám/sama, kdo se tak cítí.“ Posilujte sebedůvěru dítěte, jak to jen půjde.
18. „Řekni mi, co nejhoršího by se mohlo stát.“ Vyslovením největšího strachu se dítěti uleví. Nezapomeňte ho ujistit, že i když se promění ve skutečnost, pomůžete mu najít řešení.
19. „Vzpomeň si na to, když…“ Zalovit ve vzpomínkách na nejšťastnější období života navrátí dítěti psychickou rovnováhu.
20. „Už teď jsem na tebe pyšná.“ Nabyde-li ratolest pocitu, že není dost dobrá, promění se u ní v úzkost a náladovost. Dodejte svému dítěti sebedůvěru tím, že mu připomenete jeho úspěchy. A ujistěte ho, že ho budete milovat, ať se stane, co se stane.