Obzvlášť v dnešním konzumním světě, kdy je všeho dostatek, chcete logicky dopřát to nejlepší i svým dětem. Jenže některé děti, které dostanou pod stromeček opravdu všechno, na co si ukáží a ještě mnohem víc od dalších příbuzných, si potom dárků ani neváží. Berou to jako samozřejmost a radují se z jedné maximálně dvou věcí, dokud je po pár dnech neomrzí.
Mohou za to dospělí
V tomto případě nejsou děti těmi “provinilci”, kteří si neumí vážit dárků. Za to, že kopu dárků od Ježíška a k narozeninám začaly brát už jako samozřejmost, můžou, světe div se, dospělí, kteří je od malička tím kvantem dárků zahrnují.
Přemíra emocí
Dlouhé čekání, večeře, světýlka za dveřmi. To vše v dítěti vyvolává stres, sice ten dobrý z toho, že se na něco těší, ale i tak to může být na malé dítě přemíra emocí, které některé dítko nemusí zvládat dobře. Může se z celé té vzrušující situace klidně i pozvracet.
Dítě, které situaci ustojí a rozzáří se mu očka při pohledu na tu hromadu, začne většinou “cupovat” jeden balící papír za druhým, rozbalený dárek rychle skoukne a jede dál. Až vybalí všechny dárky, vzrušení pomine a začne mezi nadílkou hledat, co se mu tedy vlastně líbí.
Když dítě zahltíte dárky, nestihne je všechny citově zpracovat a ten, kdo mu dárek dal, se může cítit nedoceněně, protože to vypadá, že si dítě dárku neváží, je nevděčné a nevychované.
Jděte příkladem
Své dítě můžete naučit oceňovat dárek tím, že budete děkovat a dávat najevo radost z toho, když něco dostanete vy. Třeba, když vám vaše dítko namaluje obrázek nebo vám s něčím pomůže, poděkujte mu a upozorněte na něco konkrétního, co se vám na dárku od něho líbí. Dítě začne vnímat, že každý předmět má nějakou hodnotu a že stojí za to se jím zaobírat.
Učte ho děkovat ostatním a vysvětlete mu, že i když dostane něco, co se mu nelíbí, vždy je slušnost poděkovat. Stejně tak ho naučte děkovat Ježíškovi za všechno, co mu přinesl. Pěkně ho nechte napsat po Štědrém dnu děkovný dopis, který strčí za okno. A jestliže dítě poděkuje všem babičkám a tetičkám za dárky k narozeninám, pochvalte ho, ať vidí, že si jeho nové dovednosti všímáte.
Ne všechno najednou
Jestli se pro vaši ratolest sešlo opět hodně dárků, dávkujte mu je po částech. Neznamená to, že musí dostat všechno na Štědrý den. Do 26. prosince času dost, proto mu dárky dávejte tři dny za sebou po malém množství. Bude se tak těšit a nadšení neopadne hned první večer. Také si bude menší množství dárků více vychutnávat.
Čemu se vyhnout
Rozmazlování. I když to občas svádí a myšlenky typu “vždyť je to moje jediné dítě” vás budou přesvědčovat o opaku, nezahrnujte své děti předměty. Hmotné dárky ještě nikoho ke štěstí nepřivedly. A to platí po celý život. Dětem se snažte předat spíše různé dovednosti a duchovní nauku, než stovky zbytečných hraček, díky kterým si pak ničeho nebudou vážit ani v dospělosti.
Pokud jste mu za poslední roky nadělili k Vánocům hromady dárků, dítě je bude očekávat i letos. Nedělejte ale zásadní “zaškrcení”, počet dárků omezujte postupně a když se bude ptát proč dostalo letos tak málo, snažte se mu vysvětlit, že život není o dárcích a že svůj “vděk” za jeho pěkné chování budete od teď projevovat jinak, třeba společnými výlety.
Fotogalerie