Close search

Charlotta Garrigue-Masaryková: Obdivuhodná žena, kterou raději zbavili svéprávnosti

Archiv Zdroj: Archiv

Je to příběh, který by vydal na román. Ona Američanka, on Čech, ale seznámili se v Německu. Vzali se poté, co se jim před očima topila žena. Přežili hrozby smrtí i šikanu úřadů, kvůli které ji raději zbavili svéprávnosti. Znáte fascinující osud Charlotty Garrigue-Masarykové, manželky našeho prvního prezidenta?

Už přes devadesát let hrají naše první dámy významnou politickou i kulturní roli. Některé skrze své muže zasahovaly do chodu země, jiné zůstaly v zákulisí. Za první republiky byly manželky prezidentů výraznými osobami veřejného života. A lidé také bedlivě sledovali, jak se chovají a co mají na sobě. To ostatně přetrvává až do současnosti. Připomeňme si tedy manželky československých prezidentů od Charlotty Garrigue-Masarykové až po Olgu Havlovou.

Charlotte Garrigue-Masaryková se narodila v Brooklynu v roce 1850 jako třetí z jedenácti dětí. Otec byl bohatý americký obchodník. Pocházel ze staré francouzské rodiny, která v době pronásledování hugenotů odešla do Dánska, kde se narodil. Matka pocházela z chicagské rodiny Whitingů. Ti se hrdě hlásili k předkům, kteří coby první evropští přistěhovalci přistáli na lodi Mayflower v Americe. Rodina později žila také v Bronxu.

Charlotte se zajímala se o umění, zvláště o hudbu. V sedmnácti letech proto odjela studovat hru na klavír do Lipska, kde bydlela v rodině Göringových. Chtěla se stát profesionální klavíristkou, po třech letech si však cvičením poškodila ruku natolik, že nemohla ve studiu pokračovat. Proto se vrátila zpět do USA, kde studovala matematiku a hru na klavír alespoň vyučovala.

Osudové tonutí

S rodinou v Lipsku zůstávala i nadále v kontaktu, čas od času se tam i vracela. V roce 1876 tam poprvé potkala Tomáše Masaryka, který u Göringových bydlel. V červenci 1877 při vyjížďce na lodi spadla paní Göringová do vody a začala se topit. Zpanikařili všichni kromě Masaryka, který ji z posledních sil zachránil. Prý pod dojmem tohoto zážitku požádal Charlotte korespondenčně o ruku. 15. března 1878 se vzali a odjeli společně do Vídně, kde se Charlotta Masaryková začala učit česky.

Po vypuknutí první světové války odešli profesor Masaryk s dcerou Olgou do exilu, v nepřítomnosti byl pak odsouzen k smrti za velezradu. Charlotta Masaryková zůstala s třemi dětmi v Praze a brzy se i ona stala předmětem policejního dohledu a politického nátlaku. Dcera Alice byla 28. října 1915 zatčena a osm měsíců vězněna ve Vídni, syn Jan narukoval do armády a syn Herbert zemřel v roce 1915 na skvrnitý tyfus, kterým se nakazil při práci v uprchlickém táboře v Haliči.

Ke konci války trpěla Charlotta Masaryková srdeční slabostí a depresemi, byla hospitalizována v sanatoriu ve Veleslavíně, v květnu 1918 byla také zbavena svéprávnosti (zřejmě na ochranu proti dalšímu pronásledování úřady). Ze sanatoria ji po svém poválečném návratu vyzvedl Masaryk.

Okouzlující dáma

Poté, co se Masaryk stal prvním prezidentem Československa, udivovala Charlotta sebevědomým, leč velmi skromným vystupováním. Pozici první dámy jí přitom velmi komplikovala vážná nemoc. Střídavě pobývala v sanatoriu a na zámku v Lánech, který byl prezidentovi přidělen jako reprezentační sídlo. Na veřejnosti ji lidé vždy vítali s nadšením.

Charlotta Masaryková se zasadila o to, aby v první ústavě Československa z roku 1920 byla žena ve všech oblastech postavena na roveň muži. V témže roce se společně s prezidentem Masarykem účastnila i voleb. Ale už se plně nezotavila, s pokračující chorobou převzala reprezentativní úlohu první dámy dcera Alice. V září 1922 Charlottu Masarykovou postihl těžký záchvat srdeční slabosti, v květnu o rok později mozková mrtvice a s ní i částečné ochrnutí. Zemřela 13. května 1923 na zámku Lány. 

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA OSUD CHARLOTTY MASARYKOVÉ!

Čtěte seriál Extralife.cz: První dámy Československa

Charlotta Garrigue-Masaryková: Obdivuhodná žena, kterou raději zbavili svéprávnosti

První dáma Hana Benešová: Pro veřejnost dokonalá, v soukromí nešťastná – nemohla mít děti

Krutý osud prezidenta Háchy a jeho Milady: Byla „první slečnou“ protektorátu, skončila na ulici

Marta Gottwaldová byla spíše karikaturou první dámy: Lidé z ní měli legraci

Marie Zápotocká, soudružka první dáma z lidu. Prezidenta veřejně oslovovala „táto“

První dáma Božena Novotná: Neuměla nakládat s penězi a z Hradu odešla s ostudou

 

Nejčtenější články