Pokud má město možnost vydělávat peníze na turistickém ruchu, pak to pro místní obyvatele může znamenat velký přínos. Avšak jak ukazují poslední roky, zájem cestovatelů má i stinnou stránku a některé populární destinace doslova praskají ve švech. Kde ve světě turisté přinášejí více škody než užitku?
Dostatek pracovních míst je pro vývoj města a kvalitu života jeho obyvatel zásadní. Věhlasná architektonická památka nebo zajímavý přírodní útvar mohou pomoci místním obyvatelům pracovat s turisty a vydělávat peníze. Někdy ale nastane situace, že sláva města se stane natolik velikou, že turisté doslova zaplní každou ulici a kout. V poslední době neuvěřitelnou návštěvnost turistů řeší desítky zemí po celém světě, my jsme pro vás vybrali jedny z těch, které kvůli velké přízni cestovatelů doslova trpí.
Fotogalerie
Dubrovník, Chorvatsko
Chorvatský Dubrovník se za poslední roky dostal do hledáčku cestovatelů díky popularitě seriálu Hra o trůny, protože se zde natáčely některé scény. Za pouhých šest měsíců v roce 2019 Dubrovnik navštívilo více jak 1 milion turistů. S tak velkým zájmem si ale město není schopno poradit, proto v roce 2017 starosta omezil možné denní množství turistů z osmi tisíc na pouhé čtyři tisíce. Také se v letošním roce chystají omezit množství restaurací a zakázat otevírat nové.
New York, USA
Králem mezi všemi turistickými městy světa je New York, který je údajně schopen přijmout až 66 milionů lidí ročně navíc. New York se silně snaží uspokojit poptávku cestovatelů a na rozdíl od Dubrovníku zvyšuje každoročně počet hotelů ve městě. V roce 2019 by dokonce jejich číslo mělo vyrůst z 113 tisíc na 139 tisíc ubytovacích zařízení. Přesto přeplněné ulice, restaurace i turistické destinace nedělají tomuto místu dobře a žádné město se nemůže rozrůstat donekonečna.
Barcelona, Španělsko
Není žádným tajemstvím, že obyvatelé Barcelony turisty už po mnoha letech jejich velkého zájmu o toto město vůbec nemají v lásce. A není se čemu divit. Cestovatelé rozhodně přinášejí městu nemalé peníze, je jich velké množství, které od roku 2016 přesahuje počet osmi milionů lidí ubytovaných v oficiálních hotelech. Množství návštěvníků, kteří využívají jiné alternativy ubytování, může toto číslo dokonce zdvojnásobit. Nejslavnější místní ulice La Rambla je běžně natolik přeplněná, že mnohdy bývá těžké po tomto širokém bulvárů vůbec projít, nemluvě o slávě místních trhů s potravinami La Boquería. Kvůli velkému zájmu turistů o místní dobroty vláda v roce 2015 zakázala vstup na tržiště skupinám větším než 15 lidí, jelikož tito lidé často kvůli fotografování blokovali běžný provoz a znemožňovali místním obyvatelům klidný nákup.
Ostrov Komodo, Indonésie
Slavný ostrov Komodo v Indonésii čeká podle místní vlády uzavírka pro turisty, jelikož populace komodských varanů je v ohrožení a snižuje se. Vláda také mnohokrát řešila pokusy pašeráků prodat vzácné varany na černém trhu, a proto musí místní fauna i flora dostat určitý čas na to, aby se vzpamatovaly od velké přízně turistů.
Španělské schody, Řím
Řím patří mezi nejpopulárnější turistickou destinaci na světě díky svým unikátním architektonickým památkám. Avšak tato sláva má i stinnou stránku, jelikož mnohé z těchto památek poškozuje velký nápor turistů. To například platí o slavných Španělských schodech, které se dostaly do povědomí široké veřejnosti po premiéře filmu Prázdniny v Římě, kde si zahrála americká herečka Audrey Hepburn. Od roku 2016 pro turisty platí zákaz na schodech sedět a neposlušné návštěvníky může čekat pokuta až 448 dolarů. Vše kvůli tomu, že turisté vylévají na schody červené víno, nechávají tam odpadky a žvýkačky. Město před několika lety dokonce utratilo 1,68 milionu dolarů, aby schody vyčistilo.