Jedno z nejmrazivějších, a zároveň nejoceňovanějších muzeí světa se skrývá uvnitř romantického mexického města Guanajuato zapsaného do seznamu UNESCO. Zdejší Muzeum mumií (v originálu Museo de la Momias) vystavuje desítky přírodní cestou mumifikovaných těl včetně několika rarit. Každá z nich má příběh – jde třeba o ženu omylem pohřbenou zaživa...
Fotogalerie
Ničivá epidemie cholery
V 19. století zasáhla Mexiko epidemie cholery. Obětí bylo tolik, že na ně nestačily hřbitovy. Stejně tomu bylo i ve městě Guanajuato, které je dnes zapsané do seznamu UNESCO. Pozůstalí byli nuceni pohřbívat své blízké v nadzemních, narychlo vybudovaných kryptách u hřbitova Santa Paula. Tam se ale z těl díky vhodnému klimatu začaly stávat mumie.
Míst na hřbitovech bylo ale stále málo, a tak v roce 1865 úřady zavedly tzv. pohřební daň. Spočívala v tom, že občané museli platit určitou částku za to, aby jejich bližní zůstali pohřbeni pod zemí. Když poplatek neuhradili, těla byla okamžitě exhumována a uskladněna v jiných prostorách. Mezi místa, ze kterých museli nebožtíci pryč, patřily právě i krypty z období epidemie cholery.
Ze smrti se stala atrakce
Po jejich otevření byli všichni šokováni mírou mumifikace těl a hlavně jejich zděšenými výrazy. Jedno z těl patřilo ženě, kterou pravděpodobně kvůli pochybení lékařů pohřbili zaživa a našli ji „zakousnutou“ do vlastní ruky. Jiná žena zemřela při porodu, s ní i její 24týdenní plod – dnes pravděpodobně vůbec nejmladší mumifikované tělo na světě.
Mezi lidmi se začala zpráva o děsivých pozůstatcích rychle šířit. Mnozí byli tak zvědaví, že neváhali uplácet hrobníky, aby je do krypt pouštěli. Netrvalo dlouho a informace se roznesly i mezi širokou veřejnost a postupem času se z mumií stala turistická atrakce.
Dnes je Muzeum mumií v Guanajuatu doporučováno všemi tištěnými průvodci po Mexiku. Kromě mumifikovaných těl, z nichž u mnohých jsou popsány životní příběhy a příčiny smrti, v něm najdete i dobové snímky, multimediální prezentace a další zajímavosti.