Mnoho návštěvníků Skotska se ptá místních, kde mohou nalézt Brigadoon, tajemnou vesnici skrytou na neznámém místě, která se objevuje jen na jeden den, a to jednou za sto let. Legenda říká, že vesnice byla před stovkami let očarována mocným kouzlem. To bylo součástí dohody, kterou místní lidé uzavřeli s bohem, když ho žádali, aby učinil jejich vesnici neviditelnou.
Bůh skutečně kouzlo na Brigadoon seslal, ale jeho obyvatelé nesměli opustit vesnici. Jen jednou za sto let se Briogadoon objeví a v ten den mohou místní slavit a veselit se. Ovšem ani v tento den nesmějí vesnici opustit. Vesnice tak pluje časem a její obyvatelé spolu s ní.
Vesnice zřejmě skutečně existovala a k jejímu zmizení došlo v roce 1754, jak to alespoň píše ve své knize věnované ztraceným místům autor Bob Curran. Podle něj byla vesnice skryta před postupujícími vojáky v průběhu Jakobínského povstání. Pak by dávala smysl i ona smlouva, kterou místní uzavřeli s bohem, aby jejich vesnici zneviditelnil. Podle Currana vesnice nejspíš zmizela v nějakém časoprostorovém víru. Samozřejmě jde v tomto bodě pouze o spekulaci.
Jiní odborníci, kteří se věnují skotským mýtům, se domnívají, že legenda o Brigadoonu je převzatá z německé mytologie. V ní totiž existuje velmi podobný příběh o vesnici zvané Germelhausen. Psali o ní například i bratři Grimmové. Zvony v Germelhausenu zvonily tak hlasitě, že se jejich ozvěna nesla až daleko přes Bavorské hory. Kdo se vydal za zvukem zvonů, toho už nikdy nikdo neviděl. Gremelhausen byl totiž obýván zlými duchy, kteří toužili škodit lidem. Germelhausen byl ukryt kdesi hluboko v kopcích a vesnici nikdy nikdo neviděl, stejně jako skotský Brigadoon.
Vyznění legendy o Germelhausenu je ale ponuré a temné, zatímco brigadoonská legenda je spíše o oslavách a romantice, které se jednou za sto let v této vesnici konají. Tento charakter mýtu dal také muzikál, který v roce 1947 napsal Frederick Loewe. Ten získal s tímto muzikálem světovou proslulost. Pojednává o americkém páru cestovatelů, kteří se do vesnice Brigadoon dostanou v onen den, navíc ve chvíli, kdy se tam chystá svatba. Není nouze o chaos a vtipné scénky.
Je možné, že i Loewe původně vycházel z příběhu o Gremelhausenu, ale upravil si ho pro své potřeby. Dva roky po válce totiž nebyla příliš velká poptávka po ponurých německých mýtech a lidé se spíše chtěli bavit.
Jediným reálným vodítkem v celé pověsti je tento středověký most Brig o Doon u vesnice Alloway. Není však známo, že by Alloway bylo s legendou nějak spjato.