Close search

Newyorské metro. Nonstop provoz, ale i nebezpečí a zápach

wikipedia Zdroj: wikipedia

Metro v New Yorku je bezpochyby unikátem, přepraví na šest milionů lidí denně a nikdy se nezastaví. Jezdí totiž 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Newyorské metro je nejrozšířenější sítí metra na světě. Vzhledem k tomu je nejkomplikovanějším dopravním systémem vůbec.

Město, které nikdy nespí

New Yorku se přezdívá „Město, které nikdy nespí“ a je to pravda. Zatímco v jiných metropolích přestává metro jezdit krátce po půlnoci, v New Yorku jezdí nepřetržitě. Má 468 stanic na 26 linkách a celkem jezdí po 368 kilometrech tratí. Nejhlubší stanicí pod zemí je 191st Street na lince 1, je 55 metrů pod povrchem.

Počtem přepravených lidí logicky stoupá i číslo zraněných a usmrcených osob v kolejišti. Ani přes písemná upozornění v metrech i v tamním rozhlase lidé nedbají na bezpečnost a zahrávají si se životy například tím, že vkročí do kolejiště pro něco, co jim zrovna upadlo. Tak jako všude i v newyorském metru jsou sebevrazi, nicméně nešťastných nehod tam bohužel každoročně přibývá.

Historie metra

První podzemní trať byla otevřena v roce 1904, byla dlouhá 15 km a měla 4 koleje. První vlak zamířil od radnice do Bronxu. První nadzemní trať už byla vystavěna o 35 let dřív. Nejdříve metro provozovaly soukromé společnosti. V roce 1940 je město odkoupilo a vytvořilo jednotnou síť.

Komplikovanost metra

Spoustu turistů složitost a spletitost metra odradí, a proto raději volí pro přepravu taxíky i za cenu toho, že jsou pomalejší a dražší. New York má svůj vlastní souřadnicový systém, který se člověk musí, chce-li se ve stanicích vyznat, naučit. Prakticky žádný turista se neobejde bez plánku. Pozitivem ale je, že když už v metru sedíte, můžete se cítit bezpečně, jelikož každá souprava je opatřena pojistkou pro případ umrtí řidiče. Tudíž i když řidiče postihne nějaká indispozice, metro dojede samo v pořádku do stanice.

Estetika a zápach

Chodby a stanice metra jsou stroze a jednoduše vybavené, nicméně lze narazit i na moderní sochy nebo umělecké mozaiky na zdech. Stanice jsou vyzdobeny tematicky podle toho, pod kterým muzeem právě stojí. Na zápach si musí zvyknout především cestující ve stanicích v horších částech města, například v nechvalně proslulém Bronxu.

V roce 2011 si měli obyvatelé nejlidnatějšího města zvolit nejvíc zapáchající stanici a zvolili právě 138th Street Grand Councourse. Je tam prý cítit zápach z odpadků a moči. V minulosti také proběhla soutěž o fotku nejodpornějšího potkana, což se zdá z našeho pohledu opravdu bizarní.

Celkově se prý v posledních letech bezpečnost v celém městě i metru zvýšila. Takže pokud nejde člověk nebezpečí přímo naproti tím, že se vydá na cestu metrem v hluboké noci, neměl by se už dneska cítit ve „městě pod městem“ ohrožen.

 

Nejčtenější články